Strażacy ochotnicy walczą o zmianę ustawy

2014-10-10 09:43:26(ost. akt: 2014-10-10 07:57:15)
Strażacy ochotnicy podczas akcji są narażeni na wypadek tak samo, jak ich koledzy z PSP. Tymczasem w razie wypadku, o ile nie mają umowy o pracę, nie mogą liczyć na świadczenia związane z niezdolnością do pracy.

Strażacy ochotnicy podczas akcji są narażeni na wypadek tak samo, jak ich koledzy z PSP. Tymczasem w razie wypadku, o ile nie mają umowy o pracę, nie mogą liczyć na świadczenia związane z niezdolnością do pracy.

Autor zdjęcia: Archiwum OSP Reszel

Z inicjatywy strażaków z OSP Ustronie Morskie zawiązał się komitet dążący do zmiany ustawy z 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej. Projekt poprawki zakłada, że strażacy ochotnicy, którzy ulegli wypadkowi podczas akcji lub ćwiczeń, mieliby prawo do świadczeń związanych z niezdolnością do pracy.
Akcję wspiera marszałek województwa Jacek Protas, który pełni funkcję prezesa oddziału zarządu wojewódzkiego Ochotniczej Straży Pożarnej RP.

W myśl ustawy strażacy, w tym również członkowie ochotniczej straży pożarnej, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu podczas wykonywania obowiązków, mają prawo do jednorazowego odszkodowania oraz renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy.

Strażak ochotnik, który nie posiada ubezpieczenia społecznego z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pozbawiony jest środków utrzymania podczas leczenia i rehabilitacji. Zmiana w obowiązującej ustawie polegałaby na rozszerzeniu uprawnień o prawo do zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Projekt ustawy, uzasadnienie oraz wzór listy poparcia znajdują się tutaj. Strażacy czekają na wypełnione arkusze do 15 listopada. Aby projekt ustawy można było złożyć w Sejmie potrzebne jest 100 tys. podpisów.

Na listę można się również wpisywać osobiście w Biurze ds. Obronności Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie (ul. Emilii Plater 1, pok. 473) oraz siedzibie wojewódzkiego oddziału Związku OSP RP (ul. Niepodległości 12).

Franciszek Kopciuch

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. emeryt #1504939 | 89.229.*.* 11 paź 2014 07:38

    Listę proszę przekazać do samorządów , żeby ludzie mogli podpisać a nie w Olsztynie. Mnie emeryta nie stać, żeby podróżować do Olsztyna aby złożyć podpis!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5