Sprzęt pirotechniczny dla Straży Granicznej za ponad 2 miliony

2014-08-06 17:46:52(ost. akt: 2014-08-06 18:06:35)
Sprzęt pirotechniczny

Sprzęt pirotechniczny

Autor zdjęcia: CSSG

Dzięki unijnemu Funduszowi Granic Zewnętrznych Polowa Baza Szkoleń Minersko-Pirotechnicznych w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie wzbogaciła się o sprzęt specjalistyczny wart ponad 2 miliony złotych.
Fundusz Granic Zewnętrznych przekazał do Centrum Szkolenia SG m.in. roboty pirotechniczne, przenośny rentgen, kombinezony, aktywne ochraniacze słuchu, zestawy lin i haków, zapalarki, wyrzutniki pirotechniczne, a także umundurowanie specjalistyczne dla kadry. Ponadto, w ramach tego samego projektu trzech funkcjonariuszy Straży Granicznej uczestniczyło w szkoleniu prowadzonym przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i zdobyło uprawnienia do prowadzenia prac z zakresu oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych. Wartość całości zakupów i usług wyniosła dotychczas 2 151 996 złotych.

Realizacja projektu bez wątpienia wpłynie na zwiększenie efektywności szkolenia i profesjonalne przygotowanie funkcjonariuszy Straży Granicznej do realizacji zadań służbowych, a przede wszystkim na zwiększenie bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej. Od pierwszych dni jest bowiem wykorzystywany do szkoleń realizowanych w Centrum w tzw. polowej bazie szkoleń minersko-pirotechnicznych funkcjonującej w Kętrzynie od ponad trzech lat.

Jest to jedyny w Straży Granicznej obiekt przeznaczony do realizacji szkoleń z wykorzystaniem materiałów wybuchowych, a Centrum — jako jedyny ośrodek szkolenia naszej formacji, posiada uprawnienia do prowadzenia szkoleń i kursów z tego zakresu.

W tym roku w Centrum Szkolenia Straży Granicznej prowadzonych jest sześć szkoleń z zakresu minersko-pirotechnicznego, w wyniku których przeszkolonych zostanie blisko 100 osób, w tym również funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej i Biura Ochrony Rządu. W ubiegłym roku przeszkolono 102 osoby, oprócz funkcjonariuszy SG również przedstawicieli Wojska Polskiego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Żandarmerii Wojskowej i Biura Ochrony Rządu.

Baza minersko-pirotechnicznych zlokalizowana jest na terenie byłej strzelnicy odkrytej w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie, która w 2012 r. została zmodernizowana i dostosowana do wymagań stawianych przy prowadzeniu prac z materiałami wybuchowymi. W trakcie szkolenia słuchacze nabywają wiedzę i doskonalą umiejętności między innymi z zakresu rozpoznawania materiałów wybuchowych i środków inicjujących wybuch, przeszukania terenu i obiektów, organizowania i prowadzenia ewakuacji osób, a także wykorzystania środków zabezpieczenia indywidualnego i sprzętu technicznego do prowadzenia rozpoznania.

mjr SG Aneta Wojtanowska-Zimoń
Rzecznik prasowy Komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5