Wernisaż Warsztatu Terapii Zajęciowej. Pokazują talenty już od 20 lat [GALERIA]

2024-06-23 11:33:49(ost. akt: 2024-06-28 10:29:19)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Wyjątkowy czas, wyjątkowe miejsce, wyjątkowi ludzie - tak w skrócie można opisać kolejny wernisaż Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kętrzynie. To była znakomita okazja żeby zażyć jednocześnie strawy dla ducha i ciała.
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Mazurskim Stowarzyszeniu na Recz Osób Niepełnosprawnych jest od lat wizytówką Kętrzyna. To tutaj pole do rozwijania swoich umiejętności znajdują osoby z niepełnosprawnościami. Uczą się gotować, malować czy rzeźbić. Ich zdolności wokalne czy teatralne można zobaczyć na wielu miejskich imprezach, ale ze swoją twórczością podróżują również po całym regionie. Nie zamykają się w swoim gronie. To grupa uśmiechniętych osób, wspieranych przez kreatywnych instruktorów.

Tradycja wernisaży w siedzibie WTZ przy ul. Budowlanej 5 sięga 2004 roku. Kolejny z nich pod hasłem "Sztuka na wynos" odbył się 20 czerwca. Uczestnicy imprezy mogli zobaczyć wszystko to, czym na co dzień zajmuje się ta instytucja. Można było obejrzeć wszystkie pracownie i dzieła sztuki, które w nich powstają. — Jak co roku jest to dla nas wyjątkowy czas. Cały rok tworzymy po to, aby tego dnia zachwycić wszystkich swoimi talentami, umiejętnościami i inspiracjami. To piękny moment, ponieważ na co dzień większość naszego czasu pochłaniają praktyki te wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które pozwalają nam na ciągłe uzawodowienie — podkreślają zgodnie uczestnicy zajęć WTZ.

Chętni mogli na miejscu zakupić wybrane prace oraz wziąć udział w loterii fantowej. — Dziękujemy wszystkim za liczny udział w loterii, z której cały dochód przeznaczony jest dla osób z niepełnosprawnościami na integrację podopiecznych WTZ Kętrzyn — mówi Bogumiła Bzdera, kierownik WTZ Kętrzyn.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. burmistrz Kętrzyna Karol Lizurej, starosta kętrzyński Michał Kochanowski, wicestarosta Łukasz Wiśniewski, radni Rady Powiatu oraz Rady Miasta, dyrektorzy i kierownicy organizacji i instytucji, przedstawiciele zaprzyjaźnionego Mazurskiego Klubu Kętrzyńskie Morsy, rodziny uczestników, przyjaciele, sympatycy i mieszkańcy Kętrzyna. — Dziękujemy wszystkim gościom, za tak liczne przybycie. To bardzo miłe, że tak wiele wspaniałych osób zaszczyciło nas swoją obecnością. Ta ilość komplementów i słów uznania, jakie otrzymaliśmy, onieśmiela nas. Jesteśmy mega wzruszeni i szczęśliwi, że nasza działalność tak przypada do gustu — dodaje Bogumiła Bzdera.

Na ekspozycji można było zobaczyć, jakie talenty drzemią w podopiecznych WTZ. Malarstwo, rzeźba, metaloplastyka czy ceramika. Dzięki sztuce osoby niepełnosprawne mogą rozwijać swoje umiejętności i pasję. Szczególnie tę drugą było czuć patrząc na efekty ich pracy. Jak sami twierdzą, to sposób ucieczki w inny świat, gdzie na chwilę można zapomnieć o jakiejkolwiek ułomności. Ci artyści zdecydowanie pokazują, że chcieć to móc. Warto dodać, że część tych prac powstaje na specjalne zamówienia od instytucji i osób prywatnych.

Nieodłącznym elementem tego wydarzenia jest zawsze poczęstunek, przygotowany w ramach pracowni gospodarstwa domowego. Niektórym odwiedzającym ciężko było odejść od szwedzkiego stołu, wypełnionego m.in. pysznymi pierogami ze szpinakiem czy ciastami i deserami. Nad wszystkim unosił się zapach grillowanych kiełbasek i kaszanki. Na znużonych upalną temperaturą czekały chłodne napoje. Klimatu dopełniły znakomicie występy artystyczne w wykonaniu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Wojciech Caruk


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5