W szkole w Srokowie wiedzą, dlaczego zbierać zużyte baterie

2024-06-20 11:45:03(ost. akt: 2024-06-20 14:16:36)

Autor zdjęcia: Beata Beyer

W roku szkolnym 2023/2024 Szkoła Podstawowa im. prof. Stanisława Srokowskiego w Srokowie po raz drugi przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego "Edukujemy – Pomagamy” na zbiórkę zużytych baterii i akumulatorów przenośnych. Cel główny to edukacja na temat konieczności selektywnej zbiórki zużytych baterii ze względu na ich szkodliwy wpływ na środowisko oraz pomoc Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie w Laskach.
Mówi Beata Beyer, nauczycielka przyrody i geografii, koordynująca akcję konkursową w SP w Srokowie. - Baterie to ogniwa galwaniczne, które generują energię elektryczną do pracy wielu urządzeń codziennego użytku jak np. latarka, zegarek, kalkulator, telefon, zabawki czy pilot do telewizora. Niestety, zużyte baterie są bardzo niebezpiecznym odpadem, a nie wszyscy są tego świadomi. Z tego też powodu w naszej szkole prowadziłam akcję informacyjną polegającą m.in. na eksponowaniu plakatów tematycznych, pogadankach z uczniami z wykorzystaniem dostępnych materiałów z bogatych zasobów Internetu.

Nasza zbiórka zużytych baterii trwała od października 2023 r. do końca marca 2024 r. i skierowana była do uczniów z klas I-VIII. Za zgodą dyrekcji zgłosiłam szkołę do konkursu i na dobry początek zamówiłam 18 specjalnych zielonych pudeł. Do każdej pracowni trafiło po jednym z nich. Uczniowie danej klasy mogli tam wrzucać przyniesione zużyte baterie. Nawiązałam współpracę z wychowawcami, którzy zapisywali, kto ile przyniósł.

Szybko okazało się, że pudeł brakuje, bo baterii było dużo. Pewnie przyczynił się do tego fakt, że ogłosiłam wewnątrzszkolny konkurs na najbardziej zaangażowanego „zbieracza”. Co tydzień robiłam przegląd sytuacji w całej szkole, czyli wymieniałam zapełnione pudła na puste. Niezastąpieni w tej czynności byli zawsze chętni do pomocy uczniowie z klasy VII i VIII.

Mogę z dumą ogłosić, że nasza szkoła już po raz drugi zajęła I MIEJSCE W POLSCE w konkursie na zbiórkę zużytych baterii. Zwyciężyliśmy wśród 193 szkół z całej Polski! Organizatorowi konkursu - firmie recyklingowej REBA Organizacja Odzysku w Warszawie przekazaliśmy łącznie 90 zielonych pudeł. To około 2,5 ton odpadów.

Bardzo wielu uczniów, szczególnie z młodszych klas, było zaangażowanych w tę akcję. Ich rodzice również. Wszyscy zasługują na pochwałę. Dzięki naszej zbiórce organizator konkursu wspomógł finansowo Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla niewidomych dzieci i młodzieży w Laskach koło Warszawy. A ja na specjalnym apelu miałam przyjemność nagrodzić 9 najaktywniejszych uczniów z naszej szkoły.

Rekord pobiła Angelika z klasy IIa, która przyniosła łącznie 11061 zużytych baterii. Wyróżnienie otrzymali też najlepsi uczniowie z każdej klasy.

Mam nadzieję, że uczniowie z mojej szkoły zapamiętają, dlaczego powinniśmy segregować odpady, w tym zużyte baterie. Bateria po zużyciu staje się materiałem bardzo niebezpiecznym dla zdrowia człowieka i dla środowiska. Zatruwa glebę i wody gruntowe. Wewnątrz każdej, nawet najmniejszej baterii znajdują się bardzo niebezpieczne substancje, np. metale ciężkie typu kadm, rtęć, ołów, nikiel. Mała guzikowa bateria z zegarka lub zabawki, wyrzucona byle gdzie, jest w stanie zatruć 1 m3 gleby lub 400 l wody. Dlatego warto pamiętać, że zużyte baterie wrzucamy do specjalnych pojemników rozstawionych w łatwo dostępnych miejscach – w szkole, w sklepie, w urzędzie. Wszyscy chcemy żyć w czystym i przyjaznym środowisku naturalnym. Czy już wiesz, co możesz zrobić dla tego środowiska na co dzień?

Beata Beyer

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5