Krzysztof Hećman wycofał się z wyborów. Co z drugą turą w Kętrzynie?

2024-04-13 10:35:40(ost. akt: 2024-04-13 11:42:02)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Druga tura wyborów burmistrza Kętrzyna zapowiadała się ciekawie. Młody, ale już doświadczony samorządowiec Karol Lizurej miał zmierzyć się z wieloletnim włodarzem miasta Krzysztofem Hećmanem. Miał, ponieważ ten drugi podjął zaskakującą decyzję.
Wynik w pierwszej turze był zdecydowanie na korzyść Lizureja. Przypomnijmy:

1. Karol Lizurej - 47,24% (4 690 głosów)
2. Krzysztof Hećman - 30,45% (3 023 głosów)
3. Czesław Ćwik - 14,50% (1 439 głosów)
4. Daniel Sapiński - 7,81% (775 głosów)

Ponieważ Lizurej nie zdobył wymaganego minimum 50% głosów, 21 kwietnia miało dojść do drugiej tury.

Hećman jeszcze 8 kwietnia w mediach społecznościowych pisał dziękując za głosy: "Mamy drugą turę. Walczymy dalej dla wspólnego dobra mieszkańców. ZADBAJMY O KĘTRZYN !".

Sytuacja zmieniła się wieczorem w piątek, 12 kwietnia. - Prawie 70% wyborców oddało głosy na moich 3 kontrkandydatów. Szanuję ten wybór. Po głębokim zastanowieniu i długich rozmowach z najbliższymi współpracownikami uznałem, że kętrzynianie opowiadają się za zmianą pokoleniową. Dlatego ogłaszam, że wycofuję się z dalszej walki o funkcję burmistrza Kętrzyna - poinformował Krzysztof Hećman w nagraniu video na swoim Facebooku. - Robię to z wielkim żalem, gdyż przez moje pięć kadencji razem z wami zmieniałem miasto. Zrealizowaliśmy kilkanaście funkcjonalnych inwestycji, które cały cas służą mieszkańcom. Zorganizowaliśmy wiele ciekawych projektów społecznych, sportowych i kulturalnych. Miałem dalsze plany rozwoju Kętrzyna, ale większość wyborców zadecydowała inaczej.

Nie krył też zadowolenia, że to właśnie Karol Lizurej miał być jego konkurentem w drugiej turze.
- Mam osobistą satysfakcję, że tak jak wszystko wskazuje, nowym burmistrzem zostanie Karol Lizurej – mój uczeń, którego wiele lat temu zatrudniałem w urzędzie miasta. Życzę mu powodzenia, siły i wytrwałości.

- Dziękuję za zdrową rywalizację Panie Burmistrzu - napisał w komentarzu Korol Lizurej.

Co z głosowaniem?

Taka sytuacja nie oznacza, że drugiej tury nie będzie. Przybierze ona formę plebiscytu. Na karcie do głosownia obok nazwiska kandydata będą dwa kwadraty z opcjami "tak" i "nie". Kandydat będzie musiał uzyskać minimum 50% głosów "tak". Jeśli tak się nie stanie o wyborze nowego burmistrza zadecyduje Rada Miejska.

Rezygnacja Hećmana nie oznacza jednak jego odejścia na samorządową "emeryturę". Zdobywając 258 głosów w swoim okręgu uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej w Kętrzynie.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5