Szpital Powiatowy w Iławie gotowy na maluchy urodzone przed czasem

2023-11-17 14:36:10(ost. akt: 2023-11-17 14:50:26)

Autor zdjęcia: Szpital Powiatowy w Iławie

W Dniu Wcześniaka trzeba szczególnie zaakcentować pracę pododdziału neonatologi Szpitala Powiatowego w Iławie.
— Nasz Oddział Noworodkowy opiekuje się głównie dziećmi urodzonymi o czasie, jednak jesteśmy przygotowani również na sytuacje, w których stan noworodka po porodzie wymaga szczególnego postępowania — mówi specjalista neonatolog lek. med. Justyna Ordańska Koordynator Pododdziału Neonatologicznego.

Pododdział Neonatologiczny jest dumą Oddziału Ginekologii i Położnictwa. To miejsce opieki nad noworodkami w którym determinacja, zaangażowanie i profesjonalizm personelu medycznego sprawiają, że ten pododdział rozwija się dynamicznie.

— Historia Pododdziału Neonatologii zaczęła się w październiku 2022 roku, kiedy to musieliśmy stawić czoła trudom związanym z utratą ówczesnej ordynator, dr. Małgorzaty Szołuchy. To były chwile trudne nie tylko dla naszej jednostki, ale także dla Oddziału Pediatrii, który wstrzymał swoją działalność na rok. W obliczu tych wyzwań, dwóch neonatologów z Elbląga (lek. med. Justyna Ordańska oraz lek.med. Wawrzyniec Pruszak) i troje rezydentów postanowiło wspólnie podjąć trud utrzymania istnienia Oddziału. Dzięki współpracy i poświęceniu, udało się nam przezwyciężyć trudności i ponownie podnieść Oddział na nogi.
Nasze starania nie ograniczyły się jedynie do podtrzymania statusu quo. Rozpoczęliśmy proces reorganizacji Oddziału. Dzięki szkoleniom personelu, zdobywaniu nowych umiejętności, oraz otwartości na innowacje, zaczęliśmy świadczyć opiekę na najwyższym poziomie. Otrzymaliśmy nowy sprzęt, m.in. respiratory od Oddziału Anestezjologii. Nasz wysiłek zaowocował również otwarciem Poradni Neonatologicznej w lipcu 2023 roku, co pozwala na ciągłość opieki nad pacjentami naszego Oddziału — czytamy w mediach społecznościowych Szpitala, w dniu wyjątkowym, bo właśnie dziś świętują maluszki, które na tym świecie pojawiły się troszkę za szybko. Maleństwa, które od samego początku musiały walczyć.

Jak wygląda opieka nad wcześniakiem w Szpitalu Powiatowym w Iławie?
Poród skrajnego wcześniaka — prawidłowe i należycie staranne działanie w pierwszych godzinach życia ma wielkie znaczenie dla stanu zdrowia i dalszego rozwoju dziecka. Szczególnie ważne jest tutaj zabezpieczenie komfortu termicznego pacjenta. W tym celu umieszcza się noworodka od razu po urodzeniu w specjalnym sterylnym polietylenowym kombinezonie, mającym na celu zapobieganie hipotermii, a następnie umieszcza w otwartym, ciepłym inkubatorze. Pacjent w dalszej kolejności podlega stymulacji dotykowej, wykonywane są oddechy rozprężające płuca i w zależności od aktywności oddechowej, zostaje zastosowane wsparcie nieinwazyjne, bądź wykonywana jest intubacja, czyli założenie specjalnej rurki do tchawicy, aby można było prowadzić oddech zastępczy manualnie – za pomocą worka samorozprężalnego, bądź w dalszej kolejności – respiratora. U dzieci z wczesnych ciąż, a więc u takich u których płuca nie osiągnęły jeszcze wystarczającej dojrzałości, dąży się aby w pierwszych minutach po urodzeniu podać dotchawiczo surfaktant – substancję, której niedobór u skrajnych wcześniaków jest przyczyną znacznej niewydolności oddechowej. Lek taki posiadają wyłącznie szpitale o wyższej referencyjności, gdzie przesyłane są takie dzieci tak szybko jak to tylko możliwe karetką N.

Na szczęście nasz Szpital, być może jako jedyny w Polsce jako Szpital Powiatowy z Oddziałem I stopnia referencyjności, posiada surfaktant w swojej apteczce Oddziałowej, dzięki czemu najmniejsi pacjenci nie muszą czekać z jego podażą wielu godzin.

Po zabezpieczeniu oddechu dziecka wykonywane są dalsze procedury inwazyjne takie jak: założenie dojścia dożylnego za pomocą wenflonu, a jeśli jest możliwość także dostępu centralnego przez naczynia pępowinowe. Monitorowane są od pierwszych minut parametry życiowe takie jak: saturacja, akcja serca, ciśnienie tętnicze, glikemia, gazometria – zgodnie z tymi parametrami dostosowywany jest poziom stosowanego tlenu, podaż płynów dożylnych oraz odpowiednich leków. Sprawdzane są parametry infekcyjne, grupa krwi dziecka. Często z powodu wskazań medycznych włączana jest antybiotykoterapia zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, która ulega modyfikacji zgodnie z wynikiem wykonanego również posiewu krwi.

— Neonatolodzy w postępowaniu poporodowym dążą do tego, aby wszystkie te czynności zostały wykonane w czasie pierwszej „złotej godziny” po urodzeniu wcześniaka. Im szybciej dzięki wdrożonemu leczeniu zostanie ustabilizowany stan ogólny naszego pacjenta, tym bardziej zminimalizujemy ryzyko obecności i wielkości powikłań jakie towarzyszą porodom przedwczesnym i tym samym damy szansę na jak najlepszy rozwój w dalszych latach życia — specjalista neonatolog lek. med. Justyna Ordańska Koordynator Pododdziału Neonatologicznego naszego szpitala.

Wspólnie świętujmy Dzień Wcześniaka, z wdzięcznością za to, co osiągnęliśmy dotychczas, i z nadzieją na jeszcze lepszą przyszłość dla naszego Pododdziału Neonatologicznego. Wszystkiego Najlepszego dla całego personelu!


źródło: Szpital Powiatowy w Iławie
red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5