IŁAWA\\\ Grają największe talenty woj. warmińsko-mazurskiego! Regionalny finał Pucharu Tymbarku już 18 i 19 maja

2023-05-17 12:29:22(ost. akt: 2023-05-17 14:44:55)
Jezioranki Iława z pucharem za wygranie finału wojewódzkiego w poprzednim roku (2022) w kategorii U-8

Jezioranki Iława z pucharem za wygranie finału wojewódzkiego w poprzednim roku (2022) w kategorii U-8

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

PIŁKA NOŻNA\\\ Ruszyły finały regionalne XXIII edycji Pucharu Tymbarku. W województwie warmińsko–mazurskim o awans do finału ogólnopolskiego zagra 101 drużyn. Wśród nich jest m.in. zespół chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Olsztynie, który w minionej edycji zapracował na tytuł najlepszej drużyny w Polsce w kategorii U-10. Finał wojewódzki, już po raz 9 z rzędu (!) zostanie rozegrany na boiskach stadionu miejskiego w Iławie.
Puchar Tymbarku, oprócz aspektów sportowych, jest również okazją do dobrej zabawy, dlatego organizatorzy przygotowali dla uczestników szereg dodatkowych atrakcji.


>> Finały regionalne województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczną się 18 maja na Stadionie Miejskim w Iławie od meczów piłkarek i piłkarzy z roczników U-8 i U-10. Dzień później odbędą się spotkania najstarszych uczestników Pucharu Tymbarku – z kategorii U-12. Oficjalne rozpoczęcie turnieju (jednego i drugiego dnia) będzie miało miejsce o godzinie 10.00, o 10.30 powinny rozpocząć się mecze. Wszystkie spotkania poprowadzą profesjonalni arbitrzy.

To właśnie w kategorii U-12 wystąpią w tym roku chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Olsztynie. Przed rokiem zespół zwyciężył w ogólnopolskim finale na stadionie PGE Narodowym.
– Teraz chcą obronić tytuł mistrza. Jeżeli uda im się wygrać finał wojewódzki, będę trzymał kciuki za ich sukces w Warszawie! – powiedział Krystian Mucha koordynator wojewódzki Pucharu Tymbarku w województwie warmińsko-mazurskim.

Puchar Tymbarku to jednak nie tylko piłkarskie emocje. Dzieciom przez dwa dni rozgrywek towarzyszyć będzie maskotka Kubusia. Ponadto obok boisk ustawiona zostanie fotobudka, w której dzieci będą mogły zrobić pamiątkowe zdjęcie z kolegami i koleżankami z drużyny.

W stworzeniu niezwykłej, piłkarskiej atmosfery podczas Pucharu Tymbarku pomogą również kibice. – Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku na pewno ich nie zabraknie. Dla dzieci finały wojewódzkie to duże wydarzenie, któremu towarzyszy sporo emocji, ale atmosfera piłkarskiego święta udziela się również ich opiekunom i rodzicom – mówi Mucha.

Co czwarta szkoła w Polsce
gra w Pucharze Tymbarku

W XXIII edycji Pucharu Tymbarku rozgrywki na etapach gminnych i powiatowych odbywają się w 98% powiatów. Młode piłkarki i piłkarze grają na boiskach w całym kraju o wymarzoną nagrodę – spotkanie z reprezentacją Polski. Ostatnim krokiem na ich drodze będą mecze na PGE Narodowym. Wystąpią na nim tego samego dnia, co ich idole z kadry – 16 czerwca przed meczem Polska – Niemcy.

– Puchar Tymbarku to unikatowe wydarzenie, między innymi z uwagi na jego zasięg i otwartość na wszystkich uczniów. Poprzez rozgrywki zachęcamy dzieci z całego kraju do aktywności fizycznej i rozwijania piłkarskiej pasji. Cieszymy się, że tegoroczna zmiana regulaminowa przyniosła oczekiwane rezultaty. Do gry przystąpiła co czwarta szkoła w Polsce, w Pucharze bierze udział o 50% więcej drużyn szkolnych niż w poprzednim roku. Wszystkim uczestnikom życzę jak najwięcej radości z gry w piłkę, ładnych akcji i pięknych bramek w kolejnych etapach rozgrywek – powiedział Adam Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. Piłkarstwa Amatorskiego.

We wszystkich województwach zagra 1755 zespołów. Do finałów ogólnopolskich zakwalifikuje się 16 najlepszych drużyn (po jednej z każdego regionu) w kategoriach U-10 i U-12 dziewczynek i chłopców. Rozgrywki U-8 kończą się na etapie regionalnym.

Piłkarskie święto
w każdym województwie

Co istotne, Puchar Tymbarku nie jest zarezerwowany tylko dla dużych miast i ośrodków sportowych. Rozgrywki docierają do wielu zakątków Polski. Finały wojewódzkie, w formie dwu- lub trzydniowych mini-turniejów, odbywają się w całym kraju także w mniejszych miejscowościach, np. w Międzyrzecu Podlaskim (lubelskie), Nowinach (świętokrzyskie) czy Starych Oborzyskach (wielkopolskie).

– Nadrzędnym celem Pucharu Tymbarku jest upowszechnianie piłki nożnej. Szczególnie wśród tych dzieci, które nie uprawiają regularnie sportu na zorganizowanym poziomie. Nasze doświadczenia pokazują, że to działa. W minionej, XXII edycji w finałach ogólnopolskich zameldowały się drużyny między innymi z miejscowości takich jak Żórawina, Przechlewo, Idzbark czy Ślesin. Ponadto spośród byłych uczestników Pucharu, którzy grają dziś profesjonalnie w piłkę jest wielu zawodników i zawodniczek z mniejszych ośrodków. Choćby Tomasz Kędziora i Tymoteusz Puchacz, którzy pochodzą z 14-tysięcznego Sulechowa czy Paulina Dudek z niewiele większych Słubic. Dziś grają w zagranicznych klubach i mają na koncie wiele występów w reprezentacji Polski – powiedziała Paulina Kawalec, trenerka reprezentacji Polski kobiet do lat 15.

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej pasji. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych.

Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach mecze obserwują skauci PZPN oraz selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski. W rozgrywkach brało udział wiele zawodniczek i zawodników występujących dziś w klubach ekstraklasy, a także reprezentantek i reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. To m.in. Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Paulina Dudek (PSG), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam), Jakub Kiwior (Arsenal) oraz Arkadiusz Milik (Juventus).

Harmonogram finałów wojewódzkich:
• 15-17 maja – pomorskie
• 16 maja – podkarpackie
• 15-16 maja – lubuskie
• 17-19 maja – wielkopolskie
• 18-19 maja – warmińsko-mazurskie, lubelskie
• 22-24 maja – dolnośląskie, mazowieckie
• 22-23 maja – podlaskie
• 25-27 maja – łódzkie

Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie www.zpodworkanastadion.pl.

Puchar Tymbarku oficjalnym
Partnerem Reprezentacji Polski

Tuż przed startem rozgrywek Polski Związek Piłki Nożnej rozszerzył współpracę z marką Tymbark – sponsorem generalnym Turnieju, należącym do Grupy Maspex.
Puchar Tymbarku oraz jego uczestnicy stali się oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski.

red. zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
źródło: komunikat prasowy organizatorów Pucharu Tymbarku

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5