Iławianka oszukana na 10 tysięcy złotych! Policja ostrzega mieszkańców powiatu

2023-02-25 11:03:12(ost. akt: 2023-02-25 11:54:27)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

POWIAT\\\ Wczoraj (piątek 24 lutego) doszło do kolejnych prób oszukania i wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców pow. iławskiego. W jednym przypadku, próba ta zakończyła się niestety przekazaniem przez pokrzywdzoną kwoty 10 tys. zł. — Sprawca podawał się za funkcjonariusza CBŚP — mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska z KPP Iława.
— Nieznana osoba podająca się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji oszukała zgłaszającą na kwotę 10 tysięcy złotych, było to tzw. doprowadzenie poszkodowanej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem — mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

— Oszust wprowadził mieszkankę Iławy w błąd nakazując jej wypłacenie z konta pieniędzy, ponieważ miałyby one rzekomo być przedmiotem akcji policyjnej. Sprawca dodawał, że chodzi o fałszerstwo pieniędzy, a następnie gotówkę otrzymaną od poszkodowanej ma przekazać policji — podaje szczegóły oficer prasowa KPP Iława. Iławska jednostka policji prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

— W tym samym dniu doszło do niemal identycznej sytuacji — dodaje st. asp. Kwiatkowska.

— Tu osoby podające się za funkcjonariusza CBŚP oraz prokuratora usiłowały oszukać dwóch mieszkańców powiatu iławskiego wprowadzając ich w błąd. Tu oszuści przekazali informacje, że osoby te mają wypłacić z banku 20 000 zł lub też zabrać 9 000 zł z domu, ponieważ — jak twierdzili — pieniądze te są przedmiotem akcji policyjnej i mają je przekazać policji. Na szczęście, mieszkańcy naszego powiatu domyślili się, że dzwonią do nich oszuści próbujący wyłudzić od nich pieniądze. Sprawę zgłosili do naszej komendy — mówi rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

W jaki sposób uchronić się
przed oszustwem?

Policjanci uczulają wszystkich mieszkańców powiatu iławskiego, aby zachowali czujność, gdy osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za policjanta, pracownika banku czy członka rodziny i prosi o pieniądze.
— Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie biorą pieniędzy za polubowne załatwienie sprawy i telefonicznie nie przekazują informacji o prowadzonych przez siebie sprawach! — podkreśla st. asp. Kwiatkowska.

• Jeżeli ktoś chce od nas pożyczyć przez telefon pieniądze podając się za członka naszej rodziny lub policjanta, czy funkcjonariusza CBŚP a podejrzewamy, że może być to oszust po prostu rozłączmy się
• Zwróćmy uwagę, że rozmowy zawsze prowadzone są w taki sposób, aby potencjalna ofiara uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
• Oszuści często wybierają na swoje ofiary osoby, które mają staro brzmiące imiona. Często z telefonicznej książki.
• Nie ulegaj presji czasu, daj sobie szansę na przemyślenie zaistniałej sytuacji, powiedz że pieniądze trzyma mąż, ale w tej chwili nie ma go w domu, bo wyszedł do sklepu.
• Funkcjonariusze szczególnie proszą o czujność ludzi, których starsi członkowie rodziny zamieszkują sami.

— Wytłumaczcie babciom i dziadkom jak działają oszuści. Ustalcie, że nigdy nie będziecie finansowych spraw załatwiać telefonicznie, a już z całą pewnością nie przyślecie po ewentualne pieniądze nikogo obcego. W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania przestępstwa natychmiast powiadommy najbliższą jednostkę policji dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Rozsądek i rozwaga w tym przypadku z pewnością uchronią nas przed staniem się ofiarą naciągaczy — zauważa iławska policjantka.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5