Albo śnieg, albo marznący deszcz - niebezpieczne warunki na drogach. I są efekty...

2023-02-02 09:22:34(ost. akt: 2023-02-02 09:35:16)

Autor zdjęcia: KPP Iława

Zima to szczególny czas na naszych drogach, częste opady śniegu oraz marznącego deszczu utrudniają jazdę wszystkim kierowcom. Warunki panujące na jezdni często ujawniają błędy związane z niewłaściwym wyposażeniem oraz przygotowaniem samochodu do podróży, a także weryfikuje naszą technikę jazdy. Dlatego warto pamiętać przede wszystkim o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze.
Śnieg, który pojawił się na naszych drogach, spowodował, że nawierzchnia zrobiła się śliska, jest oblodzona, powodując zmniejszoną przyczepności kół pojazdu podczas jazdy i dłuższą drogę hamowania. W połączeniu z prędkością nie dostosowaną na warunków panujących na drodze doprowadziła to do niebezpiecznie wyglądającej sytuacji.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (30.01.2023 r.) w Lubawie. Na miejscu okazał się, że 38–latek kierujący peugeotem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i włączając się do ruchu na śliskiej drodze wypadł na pobocze. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

Natomiast 21–latek kierujący fiatem na jednej z dróg w gminie Lubawa również nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i na śliskiej nawierzchni wypadł z jezdni do pobliskiego rowu. W tym przypadku również nikomu nic poważnego się nie stało.


- Rozsądek przede wszystkim - namawia st. asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka iławskiej policji. - Pamiętajmy, że przy aktualnych warunkach pogodowych nawierzchnia jezdni jest często śliska a zmieniająca się pogoda mgła czy opady śniegu lub deszczu powodują, że nawet przy niewielkiej prędkości droga hamowania znacznie się wydłuża, a samochód bardzo łatwo wpada w poślizg i nietrudno o wypadek - mówi rzeczniczka.

- Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne jednak czy jedziemy autem, motocyklem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo, to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne zachowanie, a także odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo - apeluje st. asp. Joanna Kwiatkowska.

oprac. eka / KPP Iława

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5