Od tragedii uchronił ich telefon świadka i interwencja policjantów

2022-12-19 10:56:35(ost. akt: 2022-12-19 11:06:12)

Autor zdjęcia: Pixabay

Temperatura powietrza na zewnątrz jest coraz niższa, a astronomiczna zima zbliża się wielkimi krokami. Takie warunki mogą prowadzić do groźnych sytuacji szczególnie z udziałem osób bezdomnych, szukających pomocy i schronienia w pustostanach. Dlatego każda informacja o osobie znajdującej się w stanie zagrażającym jej zdrowiu, może przyczynić się do ocalenia jej życia. Właśnie dzięki takiej reakcji świadka oraz interwencji policjantów, nie doszło do tragedii na terenie powiatu iławskiego.
Pierwsze zdarzenia miało miejsce w czwartek (15 grudnia) po godz. 13:00. Do oficera dyżurnego Komendy Policji w Iławie zadzwoniła osoba, która zgłosiła, że w jednym z lokalnych pustostanów przebywa mężczyzna. Dodał, że na dworze panują niskie temperatury i boi się o jego życie i zdrowie. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że jest to 41–latek. W związku zagrożeniem dla życia i zdrowia mężczyzna został przetransportowany do policyjnej celi.


Podobna sytuacja również miała miejsce kilka godzin później. Iławscy policjanci zostali poinformowani o kobiecie, która przed mrozem schroniła się w opuszczonym budynku. Zgłaszający dodał, że na dworze jest kilkanaście stopni mrozu i obawia się o jej życie i zdrowie. Na miejsce natychmiast pojechał patrol policji. Funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie. 49–latka została również przewieziona do policyjnej celi.

Dzięki czujności osób zgłaszających interwencję oraz działań policjantów nie doszło do nieszczęścia. - Nie bądźmy obojętni na losy osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących pomocy. Szczególnie o tej porze roku informujmy służby o miejscach przebywania osób bezdomnych. Reagujmy, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, samotnie przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod silnym działaniem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane - mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka iławskiej policji.

- Pamiętajmy również, że istnieje możliwość poinformowania policjantów o takim miejscu za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Kiedy wejdziemy w tę aplikację należy kliknąć zakładkę bezdomność, a następnie w opisie przekazać informację na temat miejsca przebywania tych osób. W taki prosty sposób jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsc, o których możemy nie wiedzieć, a tym samym zapobiec zagrożeniu jakie mogą spotkać osoby bezdomne będące w kryzysie i udzielić im pomocy - dodaje rzeczniczka.

oprac. eka / KPP Iława

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B