Wkrótce ruszą zapisy do biegu Zasuwaj. Znamy szczegóły, trasa m.in. pod zamkiem w Szymbarku! [zdjęcia]

2022-01-04 11:43:52 (ost. akt: 2022-01-04 12:23:21)
W trakcie spotkania wszyscy zebrani wyrazili wolę i chęć działania, podkreślając jednocześnie, że ważne jest zachowanie lokalności wydarzenia i faktu, że nie jest ono organizowane przez sponsorów i firmy, tylko przez lokalny samorząd i biegaczy z Iławy i okolic

W trakcie spotkania wszyscy zebrani wyrazili wolę i chęć działania, podkreślając jednocześnie, że ważne jest zachowanie lokalności wydarzenia i faktu, że nie jest ono organizowane przez sponsorów i firmy, tylko przez lokalny samorząd i biegaczy z Iławy i okolic

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

— To w jak szybkim tempie udało się zorganizować dzisiejsze spotkanie świadczy o tym, jak ważny dla nas wszystkich jest bieg Zasuwaj — zauważył podczas organizacyjnego spotkania wójt gminy Iława, Krzysztof Harmaciński.
Wójt ma rację — dwie poprzednie edycje biegu przełajowego Zasuwaj!, który przebiega przez tereny powiatu iławskiego, były strzałami w dziesiątkę. Impreza bardzo przypadła do gustu sportowcom, ale także współorganizującym go instytucjom samorządowym.

To ciekawa inicjatywa, po raz pierwszy wprowadzona w życie w 2019 roku. Inauguracja wypadła na tyle okazale, że biegaczki i biegacze czekali na kolejną i się doczekali. W 2020 roku odbył się kolejny bieg, jednak już w poprzednim 2021 roku — z przyczyn związanych z pandemią — "Zasuwaja" zorganizować się nie udało.

Na tę chwilę (wtorek 4 stycznia 2022) trzecia edycja biegu nie jest zagrożona. Ma do niej dojść 20 lutego br.


Tradycją jest już to, że miejsca startu a także mety zmieniają się przy każdej kolejnej edycji. Choć bardziej pasuje tu słowo — rotują. Za pierwszym razem start miał miejsce w Suszu, z którego biegacze ruszyli w liczącą 27 kilometrów trasę, a meta znajdowała się w Iławie. Rok później uczestnicy startowali znad Małego Jezioraka w Iławie, a finiszowali przed halą Centrum Sportu i Rekreacji w Suszu. Teraz więc będzie kolejna zmiana — ruszamy w Suszu, a kończymy w Iławie.

Dzisiaj (wtorek 4 stycznia) w budynku urzędowym przy ul. Andersa w Iławie spotkali się organizatorzy biegu: lokalni samorządowcy (wicestarosta powiatu iławskiego Marek Polański, burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński oraz burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski) dyrektorowie centrów sportu (Wojciech Żmudziński z Iławy i Jarosław Piechotka z Susza — tradycyjnie główny prowadzący spotkanie) oraz reprezentujący środowisko iławskich biegaczy Radosław Etmański. To m.in. od niego wyszła inicjatywa zorganizowania zimowego biegu łączącego Iławę i gminę Iława z Suszem i gminą Susz (i odwrotnie).

W trakcie spotkania wszyscy zebrani wyrazili wolę i chęć działania, podkreślając jednocześnie, że ważne jest zachowanie lokalności wydarzenia i faktu, że nie jest ono organizowane przez sponsorów i firmy, tylko przez lokalny samorząd i biegaczy z Iławy i okolic. Niemniej jednak, do udziału w biegu zapraszani są także sportowcy z sąsiednich powiatów.

— Ważne jest zachowanie współpracy naszych lokalnych samorządów także przy okazji organizowania biegu Zasuwaj. To pokazuje, że potrafimy razem działać — mówił w trakcie spotkania Krzysztof Pietrzykowski, burmistrz Susza.

W podobnym tonie wypowiadali się pozostali samorządowcy, np. wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński podkreślał, że bieg jest doskonałą okazją do zaprezentowania niewątpliwych walorów krajobrazowych (ale też historycznych i kulturowych) Pojezierza Iławskiego, w tym konkretnym przypadku: miasta i gminy Iława oraz miasta i gminy Susz.

— To w jak szybkim tempie udało się zorganizować dzisiejsze spotkanie świadczy o tym, jak ważny dla nas wszystkich jest to bieg. Jest to impreza potrzebna, a ważne jest, że organizujemy ją my sami: to nasze jednostki administracyjne są głównym motorem napędowym tej imprezy — mówił wójt Harmaciński.

Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski dodał z kolei, że sam na początku zastanawiał się, jak odebrana zostanie pierwsza edycja biegu z Susza do Iławy.
— Trzeba słuchać głosu i podpowiedzi biegaczy, czyli uczestników. To oni sami najlepiej wiedzą, czego chcą i czego potrzebują. Z zebranych przeze mnie opinii jasno wynika, że Zasuwaj jest bardzo dobrze oceniany, więc po prostu trzeba kontynuować organizowanie tego wydarzenia sportowego — mówi Kopaczewski.

Teraz sprawy najważniejsze, czyli szczegóły biegu Zasuwaj! vol. 3.
Do trzeciej edycji biegu dojdzie w niedzielę 20 lutego. Start o godzinie 9.00 z Susza.
Limit uczestników ustalono na 120 osób — pod koniec tego tygodnia ruszą zapisy, o czym niezwłocznie poinformujemy na naszym portalu.

W trakcie dzisiejszego spotkania omawiana była także trasa biegu. Zostanie ona trochę zmodyfikowana w porównaniu z poprzednimi edycjami, tak by jeszcze lepiej pokazać walory naszych terenów. Nową atrakcją (bez dwóch zdań), będzie odcinek prowadzący uczestników w bezpośrednie okolice zamku w Szymbarku. Kto był, ten wie, że jest tam co oglądać, podziwiać, ale też łyknąć trochę wiedzy historycznej.

Zatem ruszamy z Susza, następnie trasa wiedzie po nitce: Czerwona Woda — Babięty Wielkie — Ząbrowo — Szymbark — Kamionka — Iława. To "tylko" 27 km.

Wpisowe do biegu wynosić będzie 70 złotych.


zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5