Będzie się działo! Szykuje się ciekawy weekend

2021-09-17 09:50:12(ost. akt: 2021-09-17 12:48:40)
Piesza wycieczka w 2020 r.

Piesza wycieczka w 2020 r.

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Będzie co robić w ten weekend (17 - 19 września 2021 r.). W Iławie i okolicy zaplanowano sporo wydarzeń. Sprawdzamy szczegóły.

Iława


Piątek, 17 września
17:00, Miejska Biblioteka Publiczna
Spotkanie z historią "Iława – ostatnie miesiące wojny"

Będzie mowa o ataku na Iławę, bojach o Ostródę, marszu na Lubawę i wielu innych wydarzeniach z końca największego konfliktu zbrojnego na świecie. Tomasz Gliniecki naukowo związanym jest z Muzeum Stutthof w Sztutowie. Opowie o końcowych miesiącach II Wojny Światowej na dzisiejszych ziemiach północnej Polski. Jego najnowsza książka „Odciąć Prusy Wschodnie! Pancerna szpica operacji mławsko-elbląskiej Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku” to opis, który daje zupełnie nowy obraz wojny, zmieniający dotychczasowe postrzeganie konfliktu w jego regionalnym ujęciu.

Tomasz Gliniecki: doktor nauk humanistycznych; historyk, pedagog, dziennikarz. Był zastępcą dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz redaktorem naczelnym „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego”. Obecnie pracuje naukowo w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Zainteresowania badawcze lokuje głównie na styku historii wojskowości z medioznawstwem. W wielu publikacjach prezentuje przebieg oraz propagandowe aspekty walk o dawne Prusy Wschodnie i Zachodnie w 1945 roku.

Susz


Sobota, 18 września
10:00, hala Centrum Sportu i Rekreacji
Festyn charytatywny na rzecz Nataniela Goleniewskiego. Wszystkie środki będą przekazane na operację kręgosłupa w Klinice Paleya w USA.
W programie: turniej piłki nożnej na Orliku, turniej siatkówki, pokaz kick boxingu, pyszności od Koła Gospodyń Wiejskich, kiermasz ciast, wata cukrowa, wplatanie kolorowych warkoczyków, brokatowe tatuaże, loteria fantowa, malowanie twarzy dla dzieci.


Iława


Sobota, 18 września
12:00, ul. Sobieskiego
Odsłonięcie muralu na wiadukcie – zapraszają ICK i grupa artystyczna Czirfu i Dżojfu z Czikago, w programie m.in. występy artystyczne i warsztaty szablonu prowadzone przez malarki


Szymbark w gminie Iława


Sobota, 18 września
11:00 - 18:00, Zamek w Szymbarku
Międzypokoleniowe spotkanie z tradycją Warmii i Mazur
Targi produktów regionalnych, gotowanie na żywo (Kurt Scheller, Krzysztof Malinowski, Walentyna Jałocha, Michał Proć), pokazy kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich, warsztaty i pokazy ginących zawodów, historyczna podróż po zamku z przewodnikiem, pokazy sprzętu wojskowego, paintball, quad (42. Batalion Lekkiej Piechoty w Morągu), wystawy lokalnych artystów, rekonstrukcje historyczne.

Iława


Sobota, 18 września
Pomarańczowy Rajd Rowerowy
12:00, parking za ratuszem (start), Zamek Szymbark (meta)

Lubawa


Niedziela, 19 września
Przejazd pociągu MR/MRD, który produkowany był od 1978 do 1985 w Niemieckich zakładach Wagonnfabrik Uerdingen
Wyjazd z Iławy o godzinie 9:10. O 9:25 pociąg pojawi się na stacji Zajączkowo, po minucie ruszy do Lubawy, gdzie planowo powinien być o 9:50. Pociąg w Lubawie będzie do godziny 10:20, wtedy wyjedzie w kierunku Zajączkowa i dalej do Iławy, gdzie planowo ma być o 11:00.

Iława


Niedziela, 19 września
Rozsmakuj się w Iławie turystycznie i kulinarnie – Europejskie Dni Dziedzictwa
10:00, zbiórka przy moście, ul. Dąbrowskiego
10:15 spacer aleją pieszo-rowerową wzdłuż Iławki
Podanie "O królu ryb", prezentacja koncepcji rzeźby Agaty Markos, o przyrodzie rzeki opowie Magdalena Rudnicka, entomolożka, edukatorka Stowarzyszenia Dzika Iława, Wiesław Skrobot opowie o funkcji zabytków w krajobrazie miejskim, spotkanie plenerowe z autorami "Iławskiego Brulionu".

Laseczno, gmina Iława


Niedziela, 19 września
14:00, Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
Koncert kameralny Pro Musica Antiqua

Iława


Niedziela, 19 września
Piesza wycieczka po Iławie "Czas wolny" w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
17:00, park miejski przy rzeźbach

Zebrała: Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5