Plan wydarzeń kulturalnych - na razie głównie na papierze

2021-02-19 12:44:07(ost. akt: 2021-02-19 12:57:09)
W tym roku Lotniczej Majówki nie będzie – ale kto wie, co przyniesie przyszłość

W tym roku Lotniczej Majówki nie będzie – ale kto wie, co przyniesie przyszłość

Autor zdjęcia: UM Iława

Co się będzie działo w tym roku w Iławie? Instytucje odpowiedzialne za tworzenie oferty kulturalnej mają w tym roku wyjątkowo twardy orzech do zgryzienia. Propozycje wydarzeń są, ale czy wydarzenia dojdą do skutku, to zupełnie inna sprawa.
Jeśli pandemia pozwoli, w Iławie odbywać się będą w tym roku interesujące wydarzenia kulturalne. Miejska Biblioteka Publiczna ma w planach zorganizowanie Bajkowego Spotkania. To w maju, a w lipcu Czytanie pod wierzą i Piknik Literacki. We wrześniu tradycyjnie miałoby się odbyć Narodowe Czytanie. W październiku ma się odbyć kolejna edycja Nocy Bibliotek, w grudniu jak zwykle spotkanie z Mikołajem.

Ciekawie zapowiadają się wystawy w Galerii Jazzowej, na przykład ta wrześniowa – malarstwa Pawła Stannego.

W ramach edukacji czytelniczej i medialnej Biblioteka zaproponuje m.in. warsztaty kaligrafii, debatę oksfordzką, warsztaty ceramiki. Być może wróci też – jeśli będzie taka możliwość – Klub Mam i Malucha. Natomiast we wtorki będą się odbywać spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Do tego nauka gry w szachy, języka niemieckiego, gry stolikowe i wiele innych atrakcji, o których będziemy na bieżąco informować.


Natomiast Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji planuje zaprosić m.in. na pierwszą (zaległą z ubiegłego roku) edycję gali MMA organizowanej przez klub Arrachion Iława we współpracy z ICTiR. To w marcu, natomiast w w kwietniu ma się odbyć Wyścig Pięciu Jezior – Maraton MTB. W kwietniu – jeśli pozwolą na to warunki – odbędą się Międzyprzedszkolne Igrzyska Sportowe. Na lipiec planuje się Lato z motorowodniakami, podczas którego dzieci i młodzież będą mogły przejść szkolenie z bezpieczeństwa i podstaw techniki jazdy na nartach wodnych za motorówką. Również w lipcu ma się odbyć Armagedon Active, czyli bieg ekstremalny. W sierpniu prawdopodobnie odbędzie się cykl turniejów siatkówki plażowej pod nazwą "Lato z Beach Volley". We wrześniu planuje się Ogólnopolską Wystawę Owczarków Niemieckich.

O planach na imprezy żeglarskie pisaliśmy tutaj:
Kalendarz regat żeglarskich

Jak zwykle najwięcej wydarzeń organizuje lub współorganizuje Iławskie Centrum Kultury. W tym roku wśród planowanych są te, które zostaną zorganizowane, jeśli kino zacznie przynosić dochody, oraz te, których organizacja uzależniona jest od dofinansowania w programach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planuje się na przykład: Koncert Wiosenny Państwowej Szkoły Muzycznej, przełożony koncert Anity Lipnickiej, Przegląd Teatrów "Kurtyna w górę", spektakle teatralne, koncert Reprezentacyjnego Zespołu Orkiestry Wojska Polskiego, Dzień Dziecka, Popołudnie z Kulturą Ukraińską, szanty, Złota Tarka, czyli festiwal jazzu tradycyjnego.
Poza tym planuje się ponowne uruchomienie pracowni: teatru i żywego słowa, rękodzieła i sztuk plastycznych oraz muzyki i tańca.
Wiele zależy oczywiście od tego, czy na organizację tych i wielu innych wydarzeń zezwolą warunki związane z pandemią koronawirusa.
O wszystkich będziemy na bieżąco informować.


Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5