Jak nadać iławskiej starówce dawny blask?

2021-02-03 13:58:29(ost. akt: 2021-02-03 15:01:12)

Autor zdjęcia: UM Iława

Stworzenie koncepcji modernizacji terenu Starego Miasta jest kolejnym bardzo ważnym krokiem do uatrakcyjnienia i uporządkowania przestrzeni miejskiej Iławy. W budżecie miasta na ten rok przeznaczono 100.000 zł na opracowanie strategii działań.
Stare Miasto to dawny rynek średniowiecznej Iławy, będący w tamtym czasie centrum miasta. Dziś na Placu Bandurskiego zdecydowanie brakuje świadków historii tego miejsca. Dużą jego część zajmują bloki mieszkalne, które ograniczają możliwości zaaranżowania tego miejsca, wzorując się na jego wyglądzie ze starych zdjęć, czyli z czasów świetności miasta.

Chcielibyśmy najpierw określić reguły, według których nasza iławska starówka miałaby zostać zrewitalizowana. To znaczy, co należałoby zrobić, by – wykorzystując zachowane, nikłe ślady dawnego układu staromiejskiego – przywrócić mu choć trochę walory historyczne. Zależy nam, aby do dialogu o przyszłym kształcie tego osiedla zaprosić mieszkańców Iławy - mówi burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

Dawne Stare Miasto to nie tylko dzisiejszy Plac Bandurskiego, ale też wszystkie budynki wraz z otoczeniem powstałego tu osiedla bloków, a także teren szkoły średniej oraz przychodni zdrowia. To fragment miasta specyficznie wykorzystywany, którego nie sposób całkowicie zmienić, można jednak – wsłuchując się w głos mieszkańców – określić, w którym kierunku ma pójść kształtowanie tej przestrzeni. W związku z tym w ostatnim czasie odbył się spacer online prowadzony przez pełnomocnika burmistrza ds. przestrzeni publicznej, dr Wiesława Skrobota, który był inicjacją działań edukacyjnych i zachętą do współpracy mieszkańców z władzami miasta w procesie przygotowania Gminnego Programu Rewitalizacji.

Potrzebna jest pogłębiona diagnoza tego terenu, a pierwszym krokiem do niej jest uruchomienie procesu partycypacji społecznej. Chodzi w niej o to, aby mieszkańcy osiedla przy Placu Bandurskiego, ale także całej Iławy, mogli wskazać, jakie problemy zauważają w otoczeniu swojego życia i jakie mają pomysły na zharmonizowanie przestrzeni starówki w celu podniesienia jakości życia w mieście – wyjaśnia dr Skrobot. Strategia wstępnych działań w strefie Starego Miasta, mogąca zmienić je na bardziej atrakcyjne miejsce zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, ma powstać w tym roku. Na jej opracowanie w budżecie zaplanowano kwotę 100 tys. zł.

ilawa.pl

ilawa@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. DODO #3058263 | 176.221.*.* 3 lut 2021 15:50

    MAMY NADZIEJE ZE 1 MLN MOZE WYSTARCZY - ODEBRAC PSOM Z GAJERKA, ŁODZIOM, JEST KILKA PUNKTÓW W BUDŻECIE ROZPASANIA SI E NIEKÓRYCH RADNYCH

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5