Jutro w Iławie - wielkie liczenie ptaków

2021-01-30 16:00:00(ost. akt: 2021-01-30 16:40:06)
Magdalena Rudnicka prowadzi na FB profil Dzika Iława

Magdalena Rudnicka prowadzi na FB profil Dzika Iława

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Ile ptaków spędza zimę w Iławie? Iławianka Magdalena Rudnicka zaprasza, by wspólnie to sprawdzić.
Magdalena Rudnicka, prowadząca na FB profil Dzika Iława, zaprasza w niedzielę (31 stycznia) na Zimowe Ptakoliczenie.

Organizatorem już po raz 17. jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków [OTOP] pod patronatem brytyjskiej organizacji Birdlife International. Główny cel akcji to zebranie informacji o liczebności i różnorodności ptaków, które spędzają z nami zimę w mieście. Dodatkowo jest to świetna okazja, żeby lepiej poznać te zwierzęta, przyjrzeć się ich zwyczajom i wspólnie spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi.

Niestety, ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną formuła liczenia ptaków została w tym roku zmieniona i tradycyjne spacery ornitologiczne postanowiono zastąpić indywidualnym liczeniem ptaków w karmniku. – Tak więc jeśli na waszym balkonie, przed blokiem lub gdzieś w okolicy jest karmnik, który regularnie odwiedzają ptaki, poświęćcie godzinę, aby bacznie się im przyjrzeć, a przy okazji wzbogacić ogólnopolską bazę danych o nowe obserwacje – zaprasza Magdalena Rudnicka. – Mam ogromną nadzieję, że 2021 rok przyniesie początek nowej tradycji w naszym mieście i dołączymy do licznego grona miast, które co roku wspólnie wychodzą policzyć ptaki.





W jaki sposób przeprowadzić Zimowe Ptakoliczenie


Obserwacje prowadzimy od piątku do niedzieli 29-31 stycznia 2021r. Możemy poświęcić na to jeden dzień lub liczyć ptaki przez cały weekend, pamiętając, że każdy dzień to osobna obserwacja.
Zwracamy uwagę na gatunki ptaków i ich liczebność. I tutaj ważna uwaga: notujemy największą zaobserwowaną liczbę ptaków danego gatunku w jednym momencie, tak aby uniknąć podwójnego liczenia tych samych osobników.
Na obserwacje poświęcamy minimum jedną godzinę w ciągu dnia. Oprócz zaobserwowanych ptaków zapisujemy również informacje o warunkach atmosferycznych, jakie panowały podczas obserwacji, opisujemy środowisko w jakim umieszczony był karmnik i jaki rodzaj karmy znajdował się w karmniku.
Po zakończonych obserwacjach dane wprowadzamy do Karty Obserwacji, którą znajdziecie pod tym linkiem: Karta Obserwacji

eka

Masz dla nas temat?
Daj znać! ilawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5