Kolumbarium, czyli miejsce na urny, wkrótce w Iławie [ZDJĘCIA, SONDA]

2021-01-07 12:25:57 (ost. akt: 2021-01-07 13:00:48)

Autor zdjęcia: UM Iława

Dyskusja na temat stworzenia w Iławie zbiorowego grobowca na urny z prochami zmarłych trwa od dawna. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców burmistrz Dawid Kopaczewski zapewnia, że taki obiekt powstanie. Gdzie zostanie umiejscowiony i jak będzie wyglądać? O tym poniżej.
Pierwszy postulat w sprawie utworzenia kolumbarium w Iławie wysunęła radna rady miejskiej Elżbieta Prasek, która reprezentowała głos mieszkańców Iławy będących za stworzeniem takiego miejsca. – Wiele osób z naszego miasta dopytywało mnie, kiedy w Iławie będzie możliwość pochówku prochów. Były to przede wszystkim osoby starsze, które obawiają się, że nikt nie będzie mógł zaopiekować się ich mogiłą – komentuje radna Prasek. – Jeżeli uda się pozyskać środki finansowe, to budowa pierwszego etapu kolumbarium ruszy już w tym roku. Docelowo planujemy kilka obiektów wzdłuż alei na cmentarzu komunalnym na ulicy Piaskowej – komentuje burmistrz Dawid Kopaczewski.

Czym dokładnie jest kolumbarium?


To zbiorowy grobowiec do pochówku pokremacyjnego. Składa się z nisz wykonanych w ścianie pamięci na cmentarzu. Nisza to odpowiednik tradycyjnego grobu, w której znajduje się kilka miejsc na urny z prochami.

Jakie są plusy takiego rozwiązania?


Niewątpliwą zaletą kolumbarium jest fakt, że zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne groby. – To dość istotne, biorąc pod uwagę fakt, że na cmentarzach w naszym mieście zaczyna brakować powierzchni do tradycyjnego pochówku. Stale rośnie także liczba osób, które decydują się na kremację ciała. Sama kremacja nie stanowi już większego problemu, natomiast odpowiedni pochówek do tej pory nie był możliwy na żadnej z iławskich nekropolii – mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. Wkrótce ma to się zmienić.
Jakie kolumbarium zaprojektowano dla Iławy?


Projekt, który został opracowany, ma układ 10 kolumn oraz 3 rzędów zawierających 30 nisz z tablicami przeznaczonych na 120 urny z prochami. We wnętrzu każdej z nisz możliwe będzie umieszczenie czterech urn z prochami zmarłych. Przed kolumbarium zaprojektowano cokół kamienny na znicze lub kwiaty. Zaprojektowany układ ścian w formie złamanych skrzydeł ma nawiązywać do ułożenia dłoni, tworzyć klimat miejsca a także przestrzeń do modlitwy.

Kiedy obiekt powstanie w Iławie?


– Przychyliliśmy się do apeli mieszkańców i ujęliśmy budowę pierwszego etapu kolumbarium w planie finansowym Iławy na 2021 rok. Na widoczne efekty musimy jeszcze trochę poczekać, bowiem obowiązuje nas procedura przetargowa. Projekt wraz z kosztorysem jest już gotowy, całość została oszacowana na niecałe 160 tys. złotych – komentuje burmistrz Dawid Kopaczewski.

za: ilawa.pl

Wizualizacje kolumbarium wykonała firma KRAWT-ARCHITEKT Łukasz Krawiecki

ilawa@gazetaolsztynska.pl

Czy według Ciebie potrzebujemy kolumbarium w Iławie?
pokaż wyniki »


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dla pewności #3035422 | 79.190.*.* 7 sty 2021 13:25

    Super, tam pochowam teściową ... niech ma taki wypas !

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5