43-latek bił swoją żonę, wyganiał ją z domu oraz groził jej pozbawieniem życia

2020-06-19 09:29:24 (ost. akt: 2020-06-19 09:38:52)

Autor zdjęcia: KPP LW

Policjanci z komendy powiatowej w Iławie wspólnie z prokuraturą rejonową w Iławie zakończyli aktem oskarżenia dochodzenie przeciwko 43-latkowi. Mężczyzna znęcał się fizycznie i psychicznie nad wspólnie zamieszkującą z nim żoną.
Policjanci z KPP Iława pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie prowadzili dochodzenie przeciwko 43-latkowi. Z ustaleń śledczych wynikało, że sprawca od dłuższego czasu znęca się nad swoją żoną.

— W trakcie prowadzonego postępowania okazało się, że miniony rok był dla pokrzywdzonej pasmem ciągłych awantur. Kobieta była wyśmiewana, szarpana. Sprawca nie przebierał także w słowach, krzyczał i wyzywał kobietę zwrotami powszechnie uznanymi za obelżywe, wyganiał z domu oraz groził pozbawieniem życia i bił — mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Pokrzywdzona nie wytrzymała i poprosiła o pomoc policjantów składając zawiadomienie o popełnionym przez męża przestępstwie. Mężczyzna został zatrzymany przez iławskich funkcjonariuszy, a zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na postawienie mu zarzutu. Kodeks karny za przestępstwo znęcania przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.

Mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.
— Przypominamy — w chwili stwierdzenia przemocy w rodzinie Niebieską Kartę może założyć policjant, ale także kurator, pracownik socjalny, przedstawiciel oświaty, służby zdrowia. To właśnie te wszystkie podmioty współpracują razem realizując zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach pracy w Zespołach Interdyscyplinarnych i Grupach Roboczych. Wprowadzone przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych. Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych. Oprócz tymczasowego aresztowania, prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji na okres do trzech miesięcy. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5