Iława wzięła się za budowę swojego odcinka ścieżki do Kamienia Dużego [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-05-06 19:30:16 (ost. akt: 2020-05-06 13:17:19)
Prace idą pełną parą. Iławski odcinek ścieżki rowerowej do Kamienia Dużego ma być gotowy do końca czerwca 2020

Prace idą pełną parą. Iławski odcinek ścieżki rowerowej do Kamienia Dużego ma być gotowy do końca czerwca 2020

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

To będą ponad trzy kilometry asfaltowej ścieżki, które znacznie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa rowerzystów (ale i pieszych) podróżujących z Iławy do Kamienia Dużego i w drugą stronę. Gmina Iława swoją część ścieżki łączącej dwie miejscowości wykonała już w zeszłym roku, teraz do roboty wzięło się miasto Iława.
Do tej pory strach było chodzić, ale też jeździć rowerem itp., po drodze powiatowej z Iławy do Kamienia Dużego. Chodnik, patrząc od strony miasta, kończył się tuż przed ulicą Zalewską. Jedyna droga w stronę Kamienia, Tynwałdu, Makowa itd. to asfaltowa ulica, na której pędzące z dużymi prędkościami auta (niejednokrotnie większymi, niż zezwalają na to przepisy) to obrazek codzienny.

Rowerzyści nigdy nie czuli się pewnie i bezpiecznie na tym odcinku, nie dziwił także widok pieszych, którzy widząc nadjeżdżający z naprzeciwka samochód chowali się instynktownie za najbliższe drzewo. Wspólna inwestycja miasta Iława i gminy wiejskiej Iława ma wpłynąć nie tylko na rozwój sieci ścieżek rowerowych i poprawę szeroko pojętej infrastruktury turystycznej, ale także (a nawet zwłaszcza) na poprawę bezpieczeństwa na tej drodze, która stopniem zagrożenia może równać się trasie Iława — Wikielec.

— Cieszę się, że ta inwestycja zostanie wkrótce oddana. Z jednej strony poprawi bezpieczeństwo osób z niej korzystających, z drugiej zaś połączy nasze miasto z gminą na odcinku, który jest atrakcyjny zarówno dla mieszkańców, jak i turystów — zauważa burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski. — Mam nadzieję, że takich wspólnych inwestycji będzie więcej i nad tym właśnie już pracujemy. Warto tu chociażby wspomnieć odcinki Iława — Wikielec i Iława — Szałkowo, o które będziemy się starali — dodaje burmistrz.

>>> W projekcie zapisane jest, że miasto i gmina Iława mają wykonać ścieżkę przeznaczoną dla rowerzystów. Nikt jednak nie będzie zapewne przepędzał z niej pieszych, którzy już korzystają z fragmentu od granicy Iławy do Kamienia — gmina Iława swoją część wykonała już w 2019 roku.

Teraz za budowę swojego odcinka ścieżki wzięło się miasto Iława. Dlaczego te dwa fragmenty nie były wykonywane równocześnie? Dlaczego miasto zaczęło prace ponad rok po gminie? Odpowiada burmistrz Iławy, Dawid Kopaczewski. — Późniejsze rozpoczęcie inwestycji było podyktowane koniecznością wybudowania sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, przebiegającej częściowo w miejscu przebiegu ścieżki. Należało również wykupić część gruntu, przez który miała przebiegać ścieżka — tłumaczy burmistrz. Budowa sieci została wykonana w roku 2019. Wtedy też został wyłoniony wykonawca na budowę ścieżki.

Wykonawcą części miejskiej jest firma PDB Brodnica, a części gminnej była firma UNIB Daniel Wygonowski Ostróda. Koszt całkowity inwestycji to prawie 2.810.000,00 zł, z czego po stronie miasta jest to wydatek rzędu 850.000,00 zł, a po stronie gminy wiejskiej 1.960.000,00 zł.

Cała ścieżka ma mieć długość 3111 metrów (890 metrów po stronie Iławy, 2221 metrów po stronie gminnej). Jak już zaznaczaliśmy, część gminna już jest wykonana, natomiast prace w samej Iławie mają zakończyć się — według umowy UM Iława z wykonawcą — do końca czerwca 2020.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (6 maja) wydaniu m.in.


Pandemia zabiera Polakom pracę
Czy wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych? Prawdopodobnie tak, zgodnie z tym, co mówił w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda. Zasiłek miałby wzrosnąć o ponad połowę, do 1300 zł brutto. Być może pojawi się też dodatek solidarnościowy.

Michał Piotr Wypij (politolog) - kandydat do Sejmu w okręgu nr 35, numer na liście 20
Lista numer 2 - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
członek partii politycznej: Porozumienie Gowina
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej - OlsztynPolityczne szachy mają granice
Czy posłowie Porozumienia poprą ustawę o korespondencyjnym wyborze prezydenta? Jakie mogą być skutki takiej decyzji: rozpad koalicji, dymisje w rządzie? O tym rozmawiamy z Michałem Wypijem, olsztyńskim posłem Porozumienia.

Działkowcy zapłacą więcej za wodę
To wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który uznał, że działkowcy, to nie... rolnicy. Wyższe opłaty za wodę to pokłosie suszy, która zmusza do oszczędzania wody na wszelkie możliwe sposoby.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Inspektornadzoru #2917595 | 89.64.*.* 7 maj 2020 20:11

    Pytanie dlaczego podsypka nie jest z pospółki? Czy wykonano badania geologiczne?Dlaczego pracownicy są w dresach? Chciałbym zobaczyć badania geologiczne zagęszczenia gruntu.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5