Dwieście szwaczek straci pracę, a ile osób już straciło?

2020-04-09 13:25:52(ost. akt: 2020-04-09 18:28:11)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Iławski rynek pracy bardzo boleśnie odczuwa skutki epidemii, dotyczy to zarówno mikroprzedsiębiorców, jak i większych pracodawców.
Szczególnie narażona na negatywne skutki zastoju gospodarczego jest szeroko pojęty sektor usług, w tym branża turystyczna, gastronomiczna i hotelarska, ale także kosmetyczna, fryzjerska, czy transport.


Pracodawcy i zwolnienia grupowe


Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie Agata Steiner-Dembińska informuje: - Jeśli chodzi o formalne zgłoszenia zwolnień grupowych, to odnotowaliśmy tylko jedno, dotyczące zakładu krawieckiego. Pracę straci około 200 szwaczek. Należy jednak pamiętać, że zwolnień, które nie spełniają definicji zwolnień grupowych, jest znacznie więcej, dotyczy to zwłaszcza pracowników zatrudnionych na umowy zlecenia, umowy na czas określony, a także tych rekrutowanych poprzez agencje pracy tymczasowej oraz mikro i małych przedsiębiorców - zauważa wicedyrektor.


Rejestracje i liczba osób bezrobotnych


Jak informuje wicedyrektor PUP, w marcu tego roku nie odnotowano zwiększonej liczby rejestracji - była ona niższa niż w marcu roku 2019 (293 osób/355 osób). Natomiast pierwsze dni kwietnia wskazują na zwiększony napływ - do 8 kwietnia mamy około 150 rejestracji, podczas gdy w całym kwietniu roku zeszłego było ich 260. - Musimy zakładać, że prawdziwa fala rejestracji i gwałtowny wzrost bezrobocia (nawet o kilka punktów procentowych) dopiero przed nami - podkreśla Steiner-Dembińska. Przedsiębiorcy ograniczają lub zawieszają działalność i wstrzymują się z podjęciem ostatecznych decyzji tak długo, jak to tylko możliwe. - Odnotowujemy też bardzo duże zainteresowanie wsparciem w ramach tzw. "tarczy antykryzysowej" w zakresie realizowanym przez urząd pracy - mówi wicedyrektor PUP. Niestety, nie wszyscy przedsiębiorcy mogą z tych rozwiązań skorzystać ze względu na kryteria. W ramach pierwszego naboru do dnia dzisiejszego bezzwrotne pożyczki otrzymało ponad 70 iławskich podmiotów. Na uruchomienie kolejnych środków i kolejnych trzech form wsparcia trzeba poczekać jeszcze kilka dni.

eka
ilawa@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (9 kwietnia) wydaniu m.in.

Tarcza nie chroni wszystkich
Rośnie bezrobocie. Coraz więcej osób rejestruje się w urzędach pracy. Jednak to dopiero początek, bo dziś jeszcze firmy wstrzymują się ze zwolnieniami, wyczekując, jak ostatecznie będzie wyglądała pomoc z tarczy antykryzysowej.


obrączkiCo się odwlecze, to nie uciecze...
Agnieszka i Wojtek 17 kwietnia mieli złożyć przysięgę małżeńską, a potem bawić się na weselu do białego rana. Niestety ślub trzeba było przełożyć...


Od lewej: Michał Wypij i Jarosław GowinMamy hamulec bezpieczeństwa
O tym, że Porozumienie nie wychodzi z koalicji z PiS i nadal tworzy Zjednoczoną Prawicę, ale zaciąga hamulec bezpieczeństwa - rozmawiamy z Michałem Wypijem, posłem Porozumienia z Warmii i Mazur
Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tannan #2912450 | 37.47.*.* 27 kwi 2020 15:59

  maseczek nie mogl;i szyć? kiepskiego mieli menagera i dyrektorów (pewnie zarabiali po naście tys) ten zakład i tak by upadł a nie że przez koronkę. teraz byle pi...rd i przez koronkę

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. nek #2903580 | 178.36.*.* 10 kwi 2020 07:12

  Może by tak rzad się zainteresował wykorzystał stworzoną przez siebie ustawę i nakazał szycie kombinezonów i maseczek, przecież ta ustawa taka dobra.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Z PISZA #2903517 | 81.15.*.* 9 kwi 2020 22:34

  NIECH RZĄD ICH ZATRUDNI DO SZYCIA MASECZEK

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Nick #2903501 | 37.201.*.* 9 kwi 2020 22:04

  Ubran ochronnych i maseczek brakuje a tu se pan i wladzca firmy ludzi zwalnia. Ci kapitalisci sa jednak chorzy umyslowo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Mariusz #2903474 | 37.248.*.* 9 kwi 2020 21:15

  Do redakcji. Droga redakcji czy moglibyście opublikować listę podmiotów które otrzymały bezzwrotne pożyczki ? Czy ta informacja podchodzi pod RODO ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5