Ilavia znowu na siebie nie zarobiła [bilans finansowy statku]

2019-12-04 14:21:54 (ost. akt: 2019-12-04 14:59:02)
Ilavia cumuje i zabiera pasażerów z pomostu znajdującego się w samym centrum miasta, na Małym Jezioraku tuż przy galerii handlowej i nabrzeżnym bulwarze

Ilavia cumuje i zabiera pasażerów z pomostu znajdującego się w samym centrum miasta, na Małym Jezioraku tuż przy galerii handlowej i nabrzeżnym bulwarze

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

— Gdyby nie niezbędne remonty tej zasłużonej, ale już leciwej jednostki, to moglibyśmy spokojnie mówić o tym, że statek Ilavia w 2019 roku zarobił na siebie. Jest jednak inaczej, na szczęście w przyszłym roku raczej nie czekają nas jakieś większe wydatki — mówi Rafał Wilkowski, kierownik administracyjny Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.
Wybudowany w 1997 roku wycieczkowy statek, który jest w zasobach i pod opieką Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, to już stały element wiosenno-letniego pejzażu Iławy. Ilavia cumuje i zabiera pasażerów z pomostu znajdującego się w samym centrum miasta, na Małym Jezioraku tuż przy galerii handlowej i nabrzeżnym bulwarze. Postanowiliśmy sprawdzić, czy w tym roku — podobnie jak w poprzednim — miasto (a konkretnie ICSTiR) musiało dołożyć do tego pływającego biznesu.

Jak się okazuje, sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w roku poprzednim. Ilavia nie zarobiła na siebie, a wpływ na to mają przede wszystkim kosztowne remonty.
— Trzeba także pamiętać o tym, że w tym roku nasz statek zaczął pływać o miesiąc później, niż powinien. Zamiast od początku maja, pojawił się na Jezioraku Dużym i Małym dopiero w pierwszych dniach czerwca, a sezon zakończył w pierwszych dniach października — mówi Rafał Wilkowski z ICSTiR.

Stało się tak dlatego, że w statku, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, trzeba było wymienić przekładnię. — Jest to swego rodzaju skrzynia biegów łącząca silnik ze śrubą — tłumaczy kierownik administracyjny Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji. Remont zakończył się dopiero pod koniec maja, a więc miesiąc pływania (czytaj: zarabiania) był już z głowy. Koszty prac wyniosły 32 700 złotych.

W 2019 roku dochody centrum sportu z Ilavii wyniosły 111 446 złotych, natomiast jej utrzymanie (w tym kosztowny remont, który stanowi ok. 1/4 wszystkich kosztów) to ciężar finansowy 133 482 zł. Ilavia jest zatem na kasowym minusie. Pamiętać też trzeba, że przez dwa tygodnie Ilavia stała (dosłownie) w przystani Związku Gmin Jeziorak, gdzie montowano jej nową śrubę.

Bardzo podobnie było w 2018 roku. Wówczas dochód wyniósł 111 709 złotych, natomiast koszty to 135 419 zł. I kolejna analogia: w roku poprzednim także dokonano drogiego remontu kapitalnego silnika, co pochłonęło 31 244 zł.

— Gdyby nie niezbędne remonty tej zasłużonej, ale już leciwej jednostki, to moglibyśmy spokojnie mówić o tym, że statek Ilavia w 2019 zarobił na siebie. Jest jednak inaczej, na szczęście w przyszłym roku raczej nie czekają nas jakieś większe wydatki na remonty — mówi Wilkowski.

A jak sytuacja wyglądała z liczbą pasażerów, zarówno tych rejsowych jak i czarterowych? Tu także rok 2019 był podobny do poprzedniego. W 2019 na pokład Ilavii weszło 9 342 osób, natomiast w 2018: 9 634.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monika #2830231 | 77.111.*.* 5 gru 2019 13:22

    Cześć panowie, z tej strony Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - https://wyspakobiet.eu/monia25

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5