„Marzenie się spełniło” — wmurowano kamień węgielny pod nową siedzibę Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych [ZDJĘCIA]

2019-10-02 10:56:55(ost. akt: 2019-10-02 12:22:40)
Wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie. Na foto starosta iławski Bartosz Bielawski i Beata Lenartowicz, dyrektor Zespołu.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie. Na foto starosta iławski Bartosz Bielawski i Beata Lenartowicz, dyrektor Zespołu.

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty (powiat-ilawski.pl)

We wtorek (1 października) wmurowano Kamień Węgielny i Akt Erekcyjny pod budowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Centrum Rehabilitacji przy ul. Sucharskiego w Iławie (os. Lipowy Dwór). — Nastąpił ten dzień, gdy marzenia spełniają się na naszych oczach – tak skomentowali prowadzący uroczystość, przedstawiciele tej powiatowej placówki.
W uroczystości wzięła udział Bernadeta Hordejuk – przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, władze powiatu iławskiego: starosta Bartosz Bielawski, wicestarosta Marek Polański, a także Renata Motylińska – naczelnik wydziału edukacji, kultury, sportu i promocji i Beata Szoka – skarbnik powiatu iławskiego.

Ponadto uroczystość uświetnili ks. Rafał Giedrojć – wikariusz parafii rzymsko – katolickiej pw. św. Andrzeja Boboli w Iławie, Daniel Wygonowski – wykonawca inwestycji (Firma Budowlana UNIB z Ostródy), Beata Lenartowicz – dyrektor Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Iławie, a zarazem gospodarz uroczystości, Lucyna Bączek – wicedyrektor ZPSW oraz Justyna Milewska – wicedyrektor ZPSW.

Bernadeta Hordejuk, jako radna wojewódzka, wspólnie z władzami powiatu zabiegała o to, by inwestycja ta była realizowana.
— Wsłuchiwaliśmy się w potrzeby społeczności, która związana jest z Zespołem Placówek Szkolno-Wychowawczych od lat. Ta inwestycja jest zwieńczeniem tych potrzeb. Placówka będzie miała obiekt, na który zasługuje — mówiła Bernadeta Hordejuk.

Starosta Bartosz Bielawski powiedział natomiast, że inwestycja jest priorytetowa dla powiatu i wyraził nadzieję, że siedziba placówki będzie gotowa w planowanym terminie.
— W lipcu podpisaliśmy umowę dotyczącą projektu pn. „Budowa Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego wraz z centrum rehabilitacji w Iławie przy ul. Sucharskiego – etap I”. Kwota dofinansowania ze środków PFRON wyniosła 2.707.924,00 zł. Zakończenie prac z nią związanych planuje się na lipiec 2021 r. i mam nadzieję, że tak właśnie się stanie — powiedział starosta powiatu iławskiego.

Nie mogło zabraknąć także uczniów placówki, którzy z nową siedzibą wiążą nadzieję na przyszłość. W imieniu społeczności uczniowskiej głos zabrała jedna z uczennic, Gabriela Mówińska. Po przywitaniu gości i przemowach okolicznościowych nastąpiło odczytanie treści Aktu Erekcyjnego i złożenie podpisów.


Oto treść Aktu Erekcyjnego:
Mając na względzie dobro i godność najsłabszych i najbardziej potrzebujących mieszkańców Powiatu Iławskiego w dniu 1 października 2019 roku został wmurowany kamień węgielny pod budowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z Centrum Rehabilitacji.
Inicjatywa podejmowana od lat przez Starostwo Powiatu Iławskiego osiągnęła swój szczęśliwy finał w postaci umowy zawartej 5 czerwca 2019 roku zakładającej budowę nowej placówki dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

Realizacja budowy została powierzona Firmie Budowlanej UNIB z Ostródy. W ten sposób pomysł budowy, wspierany i gorąco wyczekiwany przez środowisko rodziców, dzieci, nauczycieli i pracowników Szkoły na czele z Dyrekcją osiąga swój zamierzony cel.

Z niecierpliwością będziemy wyczekiwać momentu pierwszego dzwonka w nowym jej budynku.
Kamień węgielny pod budowę nowej Szkoły został poświęcony przez ks. Rafała Giedrojcia – wikariusza parafii p.w.: św. Andrzeja Boboli. Został on wmurowany w obecności zaproszonych Gości, grona uczniów i nauczycieli.


Podpisy na Akcie Erekcyjnym złożyli: Bernadetta Hordejuk – przewodnicząca; Bartosza Bielawski – starosta, Marek Polański – wicestarosta, Beata Szoka – skarbnik; Renata Motylińska – naczelnik; ks. Rafał Giedrojć – wikariusz, Daniel Wygonowski – wykonawca; Beata Lenartowicz – dyrektor.

W kolejnej części uroczystości nastąpiło poświęcenie i wmurowanie Kamienia Węgielnego i Aktu Erekcyjnego. Każdy z gości osobiście położył trochę zaprawy, o co od strony technicznej zadbali gospodarze.

Prowadzący uroczystość Walerian Lewko i Bartosz Laskowski zakończyli ją, cytując słowa Janusza Korczaka (Patrona ZPSW w Iławie): „Marzenie jest programem życia”. A dziś wszyscy zgodnie mogą powiedzieć: „Dzisiaj nastąpił ten dzień, gdy marzenia spełniają się na naszych oczach”.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5