Startuje Retrospekcja! Przegląd najlepszych filmów 5. edycji WAMA Film Festival także w Iławie

2019-09-14 10:39:09(ost. akt: 2019-09-14 10:57:37)

Autor zdjęcia: materiały organizatorów

Już w najbliższy poniedziałek 16 września w kinoteatrze Iławskiego Centrum Kultury rozpocznie się Retrospekcja, przegląd najlepszych filmów zeszłorocznej edycji olsztyńskiego WAMA Film Festival. W siedmiu miastach województwa warmińsko-mazurskiego zostaną zaprezentowane produkcje nagrodzone w konkursach największego wydarzenia filmowego regionu. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.
Przez najbliższe tygodnie widzowie w Iławie, Bartoszycach, Działdowie, Elblągu, Braniewie, Dobrym Mieście i Ełku będą mogli obejrzeć cztery filmy wyróżnione podczas zeszłorocznej 5. edycji WAMA Film Festival. Dzięki dobrej współpracy festiwalu z lokalnymi kinami i instytucjami kultury, kino o wysokich walorach artystycznych trafia także do mniejszych ośrodków miejskich w regionie Warmii i Mazur.

- W ramach retrospekcji WAMA Film Festival w siedmiu wybranych miastach Warmii i Mazur pokazujemy najlepsze filmy zeszłorocznej edycji festiwalu. Obok Fokstrota, zwycięzcy konkursu koprodukcji międzynarodowych widzowie zobaczą trzy znakomite krótkie metraże młodych polskich filmowców. Chcemy promować dobre kino i bardzo cieszę się, że przegląd zaczynamy w Iławie, moim mieście rodzinnym – mówi Marcin Kot Bastkowski, dyrektor WAMA Film Festiwal.

Zapraszamy już w najbliższy poniedziałek (16 września od 16.00 do 23.00) na DARMOWE pokazy filmów. W iławskim kinie będzie można zobaczyć:

Film pełnometrażowy:
FOKSTROT
(START 20.30)
reż. Samuel Maoz
prod.: A.S.A.P., Centre National de la Cinématographie (CNC), Deutscher Filmförderfonds (DFFF), Filmförderungsanstalt (FFA), Medienboard Berlin-Brandenburg, Pola Pandora Filmproduktions, Spiro Films
108 minut
Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie zostają zdruzgotani niespodziewaną wiadomością. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym. Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary. Film Samuela Maoza otrzymał Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji.

Filmy krótkometrażowe (START 16.00):
UKOŁYSZ MNIE

reż. David Tejer
prod.: Studio Munka SFP
26 minut
W poranek swoich urodzin Emilia budzi się w łóżku obok nieznajomego mężczyzny – Shaya, turysty z Tel Awiwu. Przypomina sobie, że w nocy pękła im prezerwatywa w trakcie stosunku. Emilia postanawia jak najszybciej pozbyć się Shaya, tłumacząc mu, że w Polsce potrzebna jest recepta na pigułkę „dzień po”. Stara się go przekonać, że doskonale sobie poradzi. Shaya jednak nie chce zostawić jej samej w tej sytuacji.

TECHNO
reż. Tadeusz Łysiak
prod.: Warszawska Szkoła Filmowa
23 minut
Ryszard, sześćdziesięcioletni rolnik mieszka w małej wsi, gdzie samotnie opiekuje się swą chorą na Alzheimera żoną. Przypadkowe spotkanie z dziewczyną z dużego miasta odkrywa przed nim świat muzyki techno, która choć na chwilę pozwala mu zapomnieć o krzyżu, jaki dźwiga na swych barkach.

DZIKU
reż. Kamila Chojnacka
prod.: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego
22 minut
Opowieść o zderzeniu dwóch światów. Dziewiętnastoletni Krzysztof, stały bywalec siłowni i osiedlowy zawadiaka, zatrudnia się w firmie ochroniarskiej, skąd trafia na Festiwal Muzyki Operowej. Dystans bohatera do świata klasyki zmniejsza się, gdy pierwszy raz słyszy arię. Poruszony nieznaną dotychczas muzyką, postanawia rozpocząć lekcje śpiewu. Świat opery zmienia nie tylko jego gusta, ale także cały styl życia.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5