"Przerwany Marsz" — symboliczne dokończenie przerwanej nauki w polskich szkołach w 1939 r. także w Iławie

2019-08-05 16:51:46(ost. akt: 2019-08-05 14:29:18)
Antoni Kwaśniewski, prezes stowarzyszenia "Dzieci Wojny" z Iławy

Antoni Kwaśniewski, prezes stowarzyszenia "Dzieci Wojny" z Iławy

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

— W czasie II wojny światowej zginęły dwa miliony polskich dzieci. W poniedziałek 2 września podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2019/20 chcemy poprzez naszą akcję przypomnieć te okropne wydarzenia, które już przenigdy nie powinny się powtórzyć — mówi Antoni Kwaśniewski, prezes stowarzyszenia "Dzieci Wojny" z Iławy.
"Dzieci Wojny" to ogólnopolskie stowarzyszenie kombatanckie mające swe oddziały w wielu polskich miastach. W stolicach większości województw działają zarządy główne, nad którymi piecze sprawuje jeszcze komisja koordynacyjna stowarzyszeń "Dzieci Wojny".

Funkcjonujące w Iławie od 2017 roku stowarzyszenie podlega oczywiście pod zarząd w Olsztynie.
— Obecnie nasze iławskie stowarzyszenie ma 120 członków. W 80% procentach są to iławianie, resztę stanowią mieszkańcy innych miejscowości, takich jak na przykład Susz, Lubawa i Kisielice — wylicza prezes Antoni Kwaśniewski, który do Iławy przyjechał jesienią 2016 roku i postanowił stworzyć — wraz z organem założycielskim, do którego należał także Lech Żendarski oraz Józef Korzeniewski — oddział terenowy stowarzyszenia "Dzieci Wojny".

Aby należeć do "Dzieci Wojny" trzeba spełniać warunek związany z wiekiem.
— Do stowarzyszenia przyjmujemy tylko osoby urodzone przed 8 maja 1945 roku, ale jednocześnie takie, które wówczas nie miały jeszcze ukończonych 18. lat — tłumaczy prezes iławskich "Dzieci Wojny". Stowarzyszenie dopuszcza także członków wspierających, jednak mają oni ograniczone możliwości wpływu na działanie oddziału. Jak sama nazwa mówi, przede wszystkim pomagają rzeczywistym kombatantom.
— W planach mamy stworzenie klubu przyjaciół "Dzieci Wojny", do którego należeliby też członkowie wspierający — mówi Antoni Kwaśniewski.

Prezes iławskiego oddziału przyszedł do naszej redakcji nie tylko po to, aby nakreślić rys działalności stowarzyszenia czy opowiedzieć o wycieczkach organizowanych przez "Dzieci Wojny" (ostatnio był to wyjazd do nadmorskiego Sztutowa, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się niemiecki nazistowski obóz koncentracyjnyjedna z iławianek, obecnych na wycieczce, przeżyła to piekło).

— Za niecały miesiąc będziemy obchodzili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W związku z tym wydarzeniem chcemy włączyć się w ogólnopolską akcję "Przerwany marsz", która ma nawiązywać i symbolizować przerwany marsz polskich dzieci do szkół na początku września 1939 roku — mówi Antoni Kwaśniewski.

— W czasie II wojny światowej zginęły dwa miliony polskich dzieci. W poniedziałek 2 września podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2019/20 chcemy poprzez naszą akcję przypomnieć te okropne wydarzenia, które już przenigdy nie powinny się powtórzyć — mówi prezes stowarzyszenia "Dzieci Wojny", który dodaje, że cała akcja konsultowana jest z urzędem miasta, a ten nadzoruje iławskie podstawówki.

— Spotkałam się z panem Kwaśniewskim, omówiliśmy wstępne założenia akcji "Przerwany Marsz" i jako urząd chętnie włączamy się w tę inicjatywę — mówi wiceburmistrz Iławy, Dorota Kamińska. — Przekazaliśmy też już dyrektorom iławskich szkół podstawowych informację, aby placówki oświatowe także do niej przystąpiły — dodaje Dorota Kamińska.

— Właśnie jesteśmy w trakcie ustalania szczegółów, w środę 7 sierpnia spotkamy się jeszcze z przedstawicielami starostwa powiatowego, aby także im przybliżyć zamysł "Przerwanego Marszu" oraz zachęcić do udziału — mówi Antoni Kwaśniewski.

>> Jak ma wyglądać "Przerwany Marsz"?
— Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji pod nazwą Przerwany Marsz…, która będzie polegała na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku przerwanej w 1939 roku nauki w ówczesnych szkołach — czytamy na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Olsztynie, gdzie można znaleźć kolejne ciekawostki i szczegóły związane z "Przerwanym Marszem".

— Organizatorzy proszą o zaangażowanie osób – przedstawicieli pokolenia dzieci II wojny światowej zamieszkujących poszczególne regiony. Punktem kulminacyjnym akcji powinno być wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Organizatorzy zachęcają także do publikowania zdjęć uczniów z roku 1939, szczególnie członków rodzin dzisiejszej młodzieży i społeczności lokalnych. Zdjęcia należy publikować z hasztagiem: #PrzerwanyMarsz.
Drugą częścią akcji mają być Pamiętniki Pokoleń, czyli wywiady i rozmowy z osobami, które we wrześniu 1939 r. były uczennicami i uczniami. Najciekawsze prace zostaną wykorzystane do opracowania wspólnej publikacji.
Współorganizatorami wydarzenia są: Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Dumni z Polski, Stowarzyszenie Dzieci Wojny — informuje nas kuratorium.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nnnnnnn #2772909 | 155.136.*.* 6 sie 2019 12:05

    znow wojna............

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5