Matury ogólnie na plus. Iławski "Żeromek" bezkonkurencyjny

2019-07-22 10:57:32(ost. akt: 2019-07-22 11:03:48)
Uczniowie lubawskiego Zespołu Szkół tuż przed egzaminem maturalnym

Uczniowie lubawskiego Zespołu Szkół tuż przed egzaminem maturalnym

Autor zdjęcia: Tomasz Więcek

Poznaliśmy wyniki matur i wstępnej rekrutacji do szkół średnich. Pierwszy w powiecie pod względem zdawalności egzaminu dojrzałości jest bezkonkurencyjny iławski "Żeromek". Drugie jest Liceum Ogólnokształcące w Lubawie.
Tegoroczne wyniki matur mogą cieszyć na pewno dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Iławie. W popularnym "Żeromku" wynik zdawalności egzaminu dojrzałości, to aż 99,3%.
Żadna inna szkoła z terenu powiatu iławskiego nie uzyskała wyniku wyższego niż 90%. Jedynie jedna placówka osiągnęła wynik zdawalności na poziomie powyżej 80% i jest to Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Lubawie. Wynik lubawskiego LO to 81,6%.

Ogólnie w Lubawie matury zdawali absolwenci sześciu podmiotów wchodzących w skład Zespołu Szkół. Łącznie zdawalność w tych placówkach kształtuje się na poziomie prawie 55%. Średnia zdawalność w szkołach na terenie całego powiatu, to niespełna 50%.
— Jesteśmy zadowoleni ze zdawalności na pewno w naszym liceum — mówi Joanna Wrońska, wicedyrektor placówki. — Pod koniec wakacji będziemy znali wyniki zdawalności w zestawieniu z latami ubiegłymi — informuje. — Takie analizy pozwolą nam ocenić jak zmienia się poziom kształcenia w naszej szkole — wyjaśnia.

Joanna Wrońska zwraca uwagę na tegoroczną rekrutację, która daje się we znaki absolwentom szkół podstawowych i gimnazjów.
Reforma edukacji sprawiła, że w obecnym procesie rekrutowano dwa roczniki. Dokładnie rzecz ujmując: o miejsca w szkołach średnich starali się absolwenci ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjów. To sprawiło, że do niektórych placówek aplikowało ponad dwukrotnie więcej uczniów niż w latach poprzednich.
— Przez podwójne roczniki, sporo dobrych uczniów nie dostanie się do wymarzonej szkoły.
Budynki szkolne nie są z gumy i nie da się stworzyć zbyt wielu dodatkowych miejsc, a w wielu placówkach kryteria przyjęć są bardzo restyrykcyjne. Stąd, wielu uczniów, którzy otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem, może nie dostać się do wymarzonej szkoły.
— Na szczęście mamy jeszcze budynek przy ulicy Kupnera, w którym będziemy chcieli ulokować część klas, a plan lekcji będziemy starali się ułożyć w taki sposób, aby był optymalny — wyjaśnia wicedyrektor.

Na terenie całego powiatu iławskiego złożono 2207 wniosków o przyjęcie do szkoły. Pozytywnie rozpatrzono 1789. Wynika z tego, że 409 aplikacji nie spełniło wymagań rekrutacyjnych w danych placówkach. Celowo nie piszemy o liczbie uczniów, których przyjęto lub nie do szkół średnich, ponieważ wielu absolwentów składało dokumenty do kilku szkół jednocześnie.
Wyniki rekrutacji nie są jeszcze ostateczne.


Zdawalność egzaminów maturalnych w powiecie iławskim w 2019 roku

Nazwa szkołyProcent zdawalności

1.LO im. Stefana Żeromskiego w Iławie99,3

2.LO im. Władysława Broniewskiego w ZS w Lubawie81,6

3.Technikum Elektryczne w ZS w Lubawie77,8

4.Technikum w ZS im. Bohaterów Września 1939 w Iławie76,1

5Technikum Handlowe w ZS w Lubawie57,1

6.Technikum w ZS im. Konstytucji 3 Maja55,3

7.Technikum Ekonomiczne w ZS w Lubawie48,3

8.ZS im. Ireny Kosmowskiej w Suszu42,9

9.Technikum Rolnicze w ZS w Lubawie40,0

10.CKU Nr 1 LO dla dorosłych w Iławie28,6

11.LO dla dorosłych w Lubawie25,0

12.LO "Alfa" w Iławie21,4

13.LO dla dorosłych zaoczne w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie20,0

14.LO dla dorosłych w Iławie20,0





2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B