Gra edukacyjna „Droga do Niepodległości” w Jedynce

2018-05-25 17:43:07(ost. akt: 2018-05-25 17:46:09)

Autor zdjęcia: SP1 Iława

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przygotował Program Niepodległa 1918 – 2018, którego celem jest przeżycie setnej rocznicy odzyskania Niepodległości w szerokich kręgach społeczeństwa, w kraju i poza jego granicami. W związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rokiem dla Niepodległej – propozycje programowe ZHR są cenne i wzbogacają programy wychowawcze szkół, dają okazję do osobistego doświadczenia przynależności do szeroko pojętej Wspólnoty i współuczestnictwa w wydarzeniach wzmacniających z nią osobistą więź.

ZHR zaproponował pozyskanie tytułu zwanego Mianem „Szkoły Niepodległej”. Mogą go zdobyć szkoły, które zarejestrują się na przygotowanej platformie i wykonają wymaganą liczbę zadań. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie jest już zarejestrowana na tej platformie i podjęła się wielu zadań wynikających ze zdobycia kolejnych mian w ramach tego projektu. Wydarzenia, które organizuje lub w których uczestniczy szkoła są odnotowywane na bieżąco na stronie www.sp1.ilawa.pl w głównej zakładce „100 - lecie Niepodległej 1918 – 2018”. Kulminacyjnym momentem będą obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w listopadzie tego roku. Czas trwania programu: 1 września 2017 - 31 grudnia 2018 r.
W środę, 16 maja 2018r. uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie wzięli udział w grze edukacyjnej „Droga do Niepodległości”. To połączenie wychowania patriotycznego, nauki i zabawy. Na terenie szkoły rozmieszczono sześć punktów, ilustrujących drogę Polaków do Niepodległości. Na każdym z nich młodzież, podzielona na trzyosobowe drużyny, musiała rozwiązać zadania.
Wszystko zaczęło się w Kwaterze Komendanta, gdzie uczniowie sprawdzili swoją widzę w quizie „Co Ty wiesz o Marszałku?”, potem określano skojarzenia muzyczne i plastyczne, rozwiązywano krzyżówkę niepodległościową, kalambury i na koniec zorganizowano konkurencje sprawnościowe – bieg z rannym na noszach, zakładanie opatrunku, rzut do celu. O zwycięstwie zdecydowała liczba punktów i czas realizacji zadań.
Gra przebiegała w atmosferze zabawy i rywalizacji, była okazją do pogłębienia wiedzy i lekcją patriotyzmu. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do niej i świetnie się bawili. Pierwsze miejsce i certyfikat nietykalności, zwalniający w wybranym terminie z odpowiedzi zdobyła klasa VII C – GRATULUJEMY!
Watro wspomnieć, że organizatorami byli uczniowie klas trzecich gimnazjum pod okiem nauczycielki historii, Ewy Węglerskiej.
/SP1/

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GS1

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5