70-lecie Jedynki. Kapsuła czasu została wysłana w przyszłość [ZDJĘCIA]

2015-11-06 12:35:17(ost. akt: 2015-11-06 14:07:45)
Dyrektorki iławskich przedszkoli podczas umieszczania pamiątek (m.in. książek) w kapsule czasu

Dyrektorki iławskich przedszkoli podczas umieszczania pamiątek (m.in. książek) w kapsule czasu

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

W 2045 roku uczniowie i nauczyciele szkoły przy ul. Kościuszki 2 w Iławie koniecznie muszą sobie przypomnieć o pewnej rzeczy znajdującej się na dziedzińcu placówki. To kapsuła czasu, którą dziś wysłano w przyszłość. Ma zostać otwarta właśnie za 30 lat, kiedy to szkoła będzie obchodziła 100-lecie.
— Data 6 listopada jest związana z dniem przekazania budynku szkoły w 1945 roku przez Sowietów powojennym władzom Iławy. Od tamtej pory szkoła ta była szkołą podstawową nr 1, gminną szkołą zbiorczą nr 1, zespołem szkół nr 1 i w końcu gimnazjum nr 1. Jest więc jedna "Jedynka" w Iławie — mówi Aleksandra Skubij, dyrektorka gimnazjum.

Dziś wszyscy uczniowie, pracownicy szkoły oraz goście byli świadkami umieszczenia w kapsule czasu najciekawszych prac konkursu plastycznego, literackiego i fotograficznego ogłoszonego w ubiegłym roku wśród uczniów gimnazjum nr 1, a także innych listów do potomnych oraz przedmiotów przygotowanych przez wszystkie klasy, dyrekcję szkoły, pracowników niepedagogicznych, sponsorów kapsuły, burmistrza Iławy i wójta gminy Iława.

W kapsule znalazły się także egzemplarze lokalnej prasy — była też Gazeta Iławska. Organizatorzy liczą na to, że kapsuła przechowa się dobrze i zostanie otwarta za 30 lat na 100-lecie szkoły.

Po uroczystości na dziedzińcu szkoły w auli na pierwszym piętrze została odsłonięta z tej okazji tablica pamiątkowa. Główne obchody 70-lecia szkoły dyrekcja planuje połączyć z oddaniem do użytku nowej sali gimnastycznej z łącznikiem w 2016r.

Kapsuła czasu
To pojemnik lub miejsce, w którym umieszcza się różne przedmioty bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń, zwłaszcza archeologów, antropologów i historyków. Kapsuły czasu zwykle tworzy się i ukrywa podczas ważnych wydarzeń, jak np. wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę lub ważnych rocznic.

red. zico (absolwent SP1)
m.partyga@gazetaolsztynska.plPamiątkowe zdjęcie uczniów i uczestników dzisiejszej uroczystości wykonane przez Zbigniewa Tomaszewskiego z firmy TOMCOLOR

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5