Zbliża się czas natężonego ruchu na drogach. Akcja Znicz 2015

2015-10-30 09:00:00(ost. akt: 2015-10-29 11:32:45)
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny coraz bliżej. Możemy spodziewać się tłumów na cmentarzach i korków na drogach. Pamiętajmy, że w tych dniach będą zwiększone patrole i kontrole policyjne

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny coraz bliżej. Możemy spodziewać się tłumów na cmentarzach i korków na drogach. Pamiętajmy, że w tych dniach będą zwiększone patrole i kontrole policyjne

Autor zdjęcia: sxc.hu

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, od 30 października do 2 listopada spodziewany jest znaczny wzrost natężenia ruchu na głównych drogach powiatu iławskiego.
Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że duży ruch w połączeniu z trudnymi, jesiennymi warunkami atmosferycznymi niekorzystnie wpływają na koncentrację kierowców. Policjanci apelują o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i o zachowanie szczególnej ostrożności. Przez kilka dni spotkamy na drogach więcej policjantów ruchu drogowego. Na trasy wyjadą również nieoznakowane radiowozy z videorejestratorami, laserowymi miernikami prędkości. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, mandatu warto zwolnić.

Kolejny raz policjanci przypominają o podstawowych zasadach, których przestrzeganie pozwoli bezpiecznie dojechać do celu:

• Pamiętajmy przede wszystkim, aby dostosować prędkość i sposób jazdy do warunków panujących na drodze. Okres świąt Wszystkich Świętych to czas pogarszających się warunków atmosferycznych – szybko zapadający zmrok, często deszcz i przymrozki to czynniki wymagające od kierujących skupienia i rozwagi, zachowajmy więc ostrożność !

• Nie zapominajmy o obowiązku jazdy z włączonymi światłami mijania.

• Wyjazdy na groby bliskich to również okazja do spotkań rodzinnych, którym zazwyczaj towarzyszy alkohol – zdarza się, że po jego wypiciu wsiadamy za kierownicę, decydując się na jazdę na podwójnym gazie. Często zapominamy o skutkach prawnych i moralnych takiego postępowania. Pijani kierowcy będą z całą stanowczością pociągani do odpowiedzialności za swoje nieodpowiedzialne zachowanie. Kierowca po "małym piwku" to nadal częste zjawisko szczególnie podczas dni wolnych - pamiętajmy o konsekwencjach: stan po użyciu alkoholu (stężenie alkoholu we krwi od 0,2 - 0,5‰) to wykroczenie, natomiast stan nietrzeźwości (powyżej 0,5‰) to przestępstwo.

• Większość z nas na groby najbliższych jechać będzie samochodami, pamiętajmy więc o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci (foteliki i podwyższenia). Pasy bezpieczeństwa są najtańszym urządzeniem minimalizującym skutki wypadków drogowych, często ratującym życie, warto więc z nich korzystać. Pamiętajmy, że dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Warto zaznaczyć, że wykroczenie stanowi także przewożenie dziecka w foteliku nieprawidłowo zainstalowanym. Przepisy zezwalają na  przewożenie w  autach osobowych, ciężarowo- osobowych, ciężarowych wyposażonych w pasy bezpieczeństwa dzieci mających co najmniej 135 cm wzrostu zapiętych tylko pasami bezpieczeństwa w przypadku, gdy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia  przytrzymującego. Ponadto przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych oraz  dostawczych, czy ciężarowo- osobowych na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat zapiętego w pasy bezpieczeństwa w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego.

• Nie irytujmy się podczas "korków" - nie tylko nam się spieszy, a kultura i rozsądek pomogą bezpiecznie dojechać do celu podróży.

• Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo pieszych, którzy szczególnie po zmroku są niewidoczni na poboczach dróg.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. iławianin #1846648 | 83.6.*.* 30 paź 2015 15:31

    W ubiegłym roku wracając z weekendy spotkałem jeden patrol, rozmowa z policjantem ? 3 minuty . "jest pan trzeźwy ? tak. gaśnica jest ? jest. szerokiej drogi. " to mają być te wzmożone kontrole ??

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5