Oddział Terapii Uzależnień jak hotel pięciogwiazdkowy

2015-08-13 15:38:12 (ost. akt: 2015-08-13 15:37:36)
Wstęgę przecinali samorządowcy z powiatu, województwa i dyrekcja iławskiej placówki

Wstęgę przecinali samorządowcy z powiatu, województwa i dyrekcja iławskiej placówki

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Ponad milion osiemset tysięcy złotych kosztował otwarty dzisiaj, zmodernizowany Oddział Terapii Uzależniania od Alkoholu. Iławski szpital rozpoczął tym samym pierwszy etap budowy Centrum Zdrowia Psychicznego.
Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu do remontu był przygotowywany od stycznia 2009 roku – wtedy szpital złożył projekt o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych, ale ten przez cztery lata czekał na liście rezerwowej.
— W wyniku uzyskanych oszczędności poprzetargowych, w 2013 roku podpisana została umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia z marszałkiem województwa warmińsko- mazurskiego. W trakcie jej realizacji szpital podjął decyzję o zwiększeniu zakresu remontu o między innymi o wymianę dachu na całym budynku, co stanowiło ponad 1 milion złotych dodatkowych wydatków, które szpital pokrył z własnych środków – mówiła podczas otwarcia Iwona Orkiszewska.
Całkowita wartość projektu, to ponad milion osiemset tysięcy złotych. Aż około milion trzysta tysięcy złotych, to wkład własny szpitala, pół miliona pochodziło z dofinansowania Unii Europejskiej. — Oddajemy dziś w ręce naszego personelu nowy oddział, nowe wyposażenie, nowe możliwości, reszta należy do Was, pracujcie tak, żeby pacjenci potrzebujący pomocy otrzymali najlepsze terapie, wsparcie aż do czasu kiedy samodzielnie powrócą do życia w społeczeństwie - mówiła dyrektorka.
Uroczystość uświetnili samorządowcy z województwa

— Dobiegł końca remont Oddziału Terapii Uzależnienia od Alkoholu.
Wspomniana modernizacja została przeprowadzona w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 - poinformowała gości dyrektor szpitala Iwona Orkiszewska. Dzisiejsze uruchomienie nowego Oddziału Terapii Uzależnienia od Alkoholu to pierwszy krok w kierunku modernizacji pawilonu psychiatrycznego, który jako ostatni z budynków szpitalnych pozostał nam do remontu. To także pierwszy element tworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego, w którym oprócz oddziałów szpitalnych będą funkcjonować oddziały dzienne, poradnie i leczenie w warunkach domowych. Środki, które otrzymaliśmy przyczyniły się do tego, że możemy zaoferować dziś naszym pacjentom nowe warunki do terapii, w postaci przestronnego, nowocześnie wyposażonego Oddziału, a także sal terapeutycznych z nowoczesnym sprzętem audiowizualnym, sal rekreacyjnych i sal ćwiczeń, gdzie do dyspozycji pacjentów są zestawy malarskie, atlas do ćwiczeń oraz ekologiczna kabina dla palaczy.


Kolejne projekty są przygotowywane

Szpital przygotowuje kolejne projekty, dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.
— W ciągu ostatniego okresu programowania, w latach 2007-2013 uzyskaliśmy wsparcie finansowe na realizację aż 9 dużych przedsięwzięć - mówiła dyrektorka. Łączna wartość wyżej wspomnianych inwestycji to ponad 21 mln zł, z czego pozyskane dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło ponad 15 mln zł.


Podziękowania

W związku z zakończeniem jednego z etapów inwestycji dyrekcja szpitala dziękowała wszystkim, którzy w jakimkolwiek stopniu przyczynili się do sukcesu. Dziękowała Elżbiecie Gelert, posłance na Sejm RP oraz dyrektorce Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu za zainicjowanie modernizacji oddziału i pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel; Bernadecie Hordejuk, radnej Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego, której wiedza, umiejętności i fachowość stały się filarem realizowanej przez szpital polityki w zakresie korzystania ze środków unijnych, za wsparcie merytoryczne i organizacyjne, fachowe doradztwo i inicjowanie szeregu działań, które pozwalają nam na sprawne realizowanie inwestycji i pozyskiwanie na ten cel funduszy zewnętrznych;
głównemu wykonawcy - Mieczysławowi Olszewskiemu, właścicielowi firmy MUZEAL; inspektorom nadzoru: Marcinowi Baźmierowskiemu, inspektorowi nadzoru budowlanego oraz inspektorom branżowym i do pracowników szpitala.
Podziękowania skierowano także do: Iwony Śliwińskiej, kierownik Oddziału Terapii Uzależnienia od Alkoholu, Henryki Kordan, Pielęgniarki Oddziałowej za współuczestnictwo w realizacji remontu, które decydowały o tym jak finalnie ma wyglądać oddział oraz całego personelu oddziału za pracę z pacjentami;
Bożeny Raczkowskiej, zastępcy ds. Pielęgniarstwa, Marcina Toczka, specjalisty ds. inwestycji i remontów, który podjął bezpośrednie wyzwanie koordynowania realizowanych w naszym szpitalu złożonych inwestycji oraz do Żanety Jończak, kierownik działu organizacyjnego oraz do całego zespołu tego działu za aktywne pozyskiwanie środków zewnętrznych.

Najbliższe plany

Jeszcze w bieżącym roku zakończony zostanie remont sali cięć cesarskich, w najbliższych miesiącach zostanie uruchomiona pracownia rezonansu magnetycznego i ukończony remont podstacji pogotowia ratunkowego w Lubawie. Na najbliższe lata zaplanowano także realizację kolejnych kluczowych inwestycji, jak budowa lądowiska dla helikopterów na dachu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego czy budowa Centrum Rehabilitacji.Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gilu Gilu #1794542 | 91.240.*.* 14 sie 2015 15:22

  kto się założy o to, kiedy twardy jak jego zarost Tomo W. napisze komenta o braku jaj ze względu na brak podpisu komentarzy imieniem i nazwiskiem?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Tomi S. #1794485 | 91.240.*.* 14 sie 2015 13:48

  rzecznik szpitala taki ładny, taki rosły ,taki wykształcony, a tylko rzecznik. Szkoda, że oprócz wcześniej wymienionych przymiotów nic w życiu nie osiągnął. Szkoda.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. sw.Maria Magdalena Ladacznica. #1794067 | 164.126.*.* 13 sie 2015 16:23

   A co porabia na tym oddziele Klecha katolicki czy chce zostać pierwszym pocjetem oddzialu,siostrzyczki chetnie go przyjmą,na początek dostanie Lewatywe,zimne bicze,codzienie trzy razy baty,nastepinie sam bedzie śpiewał oddajcie duszę i ciało ,a mnie bedzie zawsze mało,amen.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5