Kamienica przy ul. Kościuszki 27. "Stan iławskiego zabytku woła o pomstę do nieba"

2015-06-14 17:24:13(ost. akt: 2015-06-14 10:28:36)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

— Panie Piotrze — zwracam się tu do pana Piotra Żuchowskiego, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego — proszę o interwencję i o znalezienie choćby niewielkich pieniędzy na odnowienie elewacji kamienicy przy ulicy Kościuszki 27 — apeluje Dariusz Paczkowski, iławski przewodnik terenowy, współtworzący nasz cykl w którym prezentujemy zabytki Iławy.
Po kilku tygodniach przerwy w naszym cyklu, wracamy z kolejnym historycznym obiektem. Tym razem przedstawiamy historię i opis konserwatorski niezwykle ciekawej kamienicy stojącej przy dzisiejszej ulicy Kościuszki.

Tradycyjnie już posiłkujemy się wiedzą Dariusza Paczkowskiego, iławskiego przewodnika terenowego, który od początku w ogromnym stopniu pomaga nam w tworzeniu cyklu "Zabytki Iławy". Prezentujemy w nim obiekty objęte prawną ochroną konserwatora i wpisane do rejestru. Łącznie jest ich 28.

Trudno nie zgodzić się z przewodnikiem — stan budynku przy ul. Kościuszki 27 rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia...

ZOBACZ ZDJĘCIA KAMIENICY PRZY UL. KOŚCIUSZKI 27 I JEJ NAJBLIŻSZEJ OKOLICY

Poniżej historia kamienicy oraz opis konserwatorski pochodzący z dokumentu "Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława" stworzonego w 2013 roku.

Swoje majętności i włości przegrali w karty
Opowiada Dariusz Paczkowski

— Kamienica z oficyną przy Hindenburgstrasse 20, dzisiejsza ulica Kościuszki 27. Budynek został wzniesiony na początku XX wieku przez rodzinę von Reibnitz. Była to wpływowa rodzina właścicieli ziemskich, do których od roku 1800 należało Jędrychowo i okoliczne posiadłości.

Uwe Reibnitz postanowił zbudować dla siebie i swojej rodziny willę. Wzniesiony budynek został utrzymany w stylu pałacyku neorenesansowego. Niestety rodzina Reibnitzów po I wojnie światowej popadła w tarapaty finansowe i kamienica przestała być ich własnością. Wieść gminna niosła, że przyczyną kłopotów finansowych Reibnitzów był hazard — przegrali swoje majętności i włości w karty.

Budynek jest 1,5-kondygnacyjny z dwukondygnacyjnymi ryzalitami pomiędzy którymi znajduje się wewnętrzny taras (loggia). Do dziś zachowała się oryginalna balustrada, piękne kolumny i jednobiegowe schody.

Niestety, dzisiejszy stan kamienicy woła o pomstę do nieba. Uratujmy perełkę iławskich kamienic! Panie Piotrze — zwracam się tu do pana Piotra Żuchowskiego, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego — proszę o interwencję i o znalezienie choćby niewielkich pieniędzy na odnowienie elewacji mojej ulubionej i ukochanej kamienicy.


OPIS KONSERWATORSKI
KAMIENICA Z OFICYNĄ, UL. KOŚCIUSZKI 27

Budynek wzniesiony został na początku XX wieku i utrzymany jest w stylu pałacyku neorenesansowego (...) Podobnie jak kamienica przy Kościuszki 14 jest jednym z niewielu zachowanych tego typu budynków, cenną i unikatową na tle zabudowy miasta, świadczącą o dawnym, wielkomiejskim charakterze Iławy.

Budynek rozmieszczono na planie prostokąta. Budynek jest 1,5-kondygnacyjny z dwukondygnacyjnymi ryzalitami, pomiędzy którymi znajduje się wewnętrzny taras (loggia), poprzedzony schodami. Wyróżnia się elewacja frontowa od strony południowej, która jest dekoracyjna i bogato zdobiona w detale architektoniczne.

Część środkowa elewacji frontowej z tarasem i ścianką kolankową poprzedzona jest rzędem półkolistych arkad wspartych na kolumnach o żłobkowanych trzonach i kompozytowych kapitelach. Pomiędzy arkadami znajduje się ażurowa balustrada, dekorowana wicią roślinną.

Na całej elewacji frontowej biegnie fryz podokapowy z prostokątnymi płycinami, umieszczonymi pomiędzy dekoracyjnie zakończonymi końcówkami belek, wspartymi dodatkowo na drewnianych konsolkach. Na taras prowadzą jednobiegowe schody zewnętrzne, lekko rozszerzające się na dole, z niskimi, schodkowymi murkami, zakończonymi zwijanymi wolutami.

Cała płaszczyzna zachodniej elewacji bocznej jest boniowana pasowo. Częściowo zachowana jest stolarka okienna i drzwiowa. Po wojnie w 1948 roku w jednym z jego lokali zorganizowano bibliotekę. Obecnie pełni funkcję mieszkalną.

źródło: "Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława"

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5