Teraz tawerna Kaper, niegdyś stajnia-wozownia — to też jest zabytek

2015-04-19 15:03:42(ost. akt: 2015-04-19 15:36:05)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Kontynuujemy nasz historyczny cykl, w którym prezentujemy zabytki Iławy. Teraz przyszła pora na obiekt dobrze znany mieszkańcom miasta i okolic. Mało kto jednak wie, że budynek znajdujący się w centrum miasta, nad Małym Jeziorakiem, w którym od wielu lat mieści się tawerna Kaper, także jest zabytkiem.
Musimy przyznać nieskromnie, że nasz cykl historyczny przypadł internautom do gustu, a świadczy o tym liczba tzw. unikalnych użytkowników, którzy na naszym portalu czytają artykułu o zabytkach.

Przypomnimy tylko, że prezentujemy zabytki wpisane do rejestru i objęte prawną ochroną konserwatora, jest ich łącznie 28 (do tej pory przedstawiliśmy dziewięć z nich). Zabytków Iławy nie wpisanych do rejestru jest jednak znacznie więcej i jeszcze przyjdzie czas na ich prezentacje.
Konserwatorski opis zabytku pochodzi z dokumentu "Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława".

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.plOPIS KONSERWATORSKI
STAJNIA-WOZOWNIA, UL. JANA III SOBIESKIEGO 10

Stajnia-wozownia usytuowana jest na wschodnim brzegu jeziora Mały Jeziorak. Została wzniesiona w końcu XIX wieku na rzucie złożonym z trzech części, prawie kwadratowych – dwutraktowych części bocznych (ryzality) oraz węższej, znajdującej się między nimi części środkowej.

Bryła budynku jest jednokondygnacyjna i trójczłonowa. Lokalizacja budynku na terenie zespołu młyńskiego oraz jego rozplanowanie wskazują, iż środkowa część budynku pełniła funkcję małej stajni z sześcioma boksami, a szerokie bramy wjazdowe w części południowej są charakterystyczne dla wozowni. W części centralnej poddasza znajduje się jedna facjatka, powyżej której umieszczono niewielką sygnaturkę, a po bokach okienka, które określane są jako „wole oka”.

Budynek nie posiada zdecydowanych cech stylowych i najprawdopodobniej do 1945 roku był kilkakrotnie przebudowywany wewnątrz i na zewnątrz. Przystosowywany był do pełnienia funkcji biurowych i magazynowych. Obecnie w budynku znajduje się restauracja „Kaper” oraz niewielki hotel.

źródło: "Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława"

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5