Kościuszki 6 — tu też jest zabytek

2015-04-05 11:11:39(ost. akt: 2015-04-05 11:15:32)
Najciekawszymi elementami architektonicznymi budynku są drzwi wejściowe, trójczłonowe z przeszklonym nadświetlem. Zamknięte są łukiem kuszowym, po bokach którego znajdują się dwie zdobione hermy-kariatydy

Najciekawszymi elementami architektonicznymi budynku są drzwi wejściowe, trójczłonowe z przeszklonym nadświetlem. Zamknięte są łukiem kuszowym, po bokach którego znajdują się dwie zdobione hermy-kariatydy

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Kontynuujemy prezentowanie zabytków Iławy wpisanych do rejestru i objętych prawną ochroną konserwatora. Łącznie jest ich 28. Dziś przedstawiamy opis i zdjęcia kamienicy znajdującej się przy ulicy Kościuszki 6.
Przy ulicy Kościuszki w Iławie jest kilka zabytków. Jednym z nich jest kamienica pod numerem 6. Być może znacie państwo jakieś ciekawe historię związane z tym budynkiem? Jeśli tak, to piszcie na adres ilawa@gazetaolsztynska.pl.

Niedługo zaprezentujemy kolejny zabytek Iławy. Opis zabytków pochodzi z dokumentu "Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława".


KAMIENICA PRZY UL. KOŚCIUSZKI 6
Kamienica czynszowa przy ul. Kościuszki 6 pochodzi z 1910 roku. Bryła budynku rozmieszczona jest na planie trapezu, posiada trzy piętra, część podpiwniczoną oraz poddasze, mające charakter mieszkalny.

Najciekawszymi elementami architektonicznymi budynku są drzwi wejściowe, trójczłonowe z przeszklonym nadświetlem. Zamknięte są łukiem kuszowym, po bokach którego znajdują się dwie zdobione hermy-kariatydy. Obydwie podtrzymują znajdujący się powyżej wykusz, a w polu między nimi znajduje się bogata dekoracja roślinna złożona z gałęzi, liści klonu i kasztana.

W górnej części elewacji znajduje się secesyjna płycina z widoczna datą „1910”, nad którą znajduje się dekoracja skomponowana z muszli oraz maski ludzkiej. Obecnie w budynku znajdują się pomieszczenia mieszkalne.
źródło: Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5