Nie wbijajcie nam gwoździków w płuca

2015-03-23 19:03:54(ost. akt: 2015-03-23 19:31:28)

Autor zdjęcia: KP PSP Mrągowo

Dymy się snują szarymi smugi- nie tylko w wierszach i piosenkach polskich, ale przede wszystkim w realu, od Odry po Bug. To jeden z pierwszych zwiastunów wiosny w naszym kraju. Oznacza po prostu, że Polacy postanowili uczcić spodziewany przylot ptactwa z ciepłych krajów i posprzątać po zimie swoją ojczyznę.
Według tego rolniczego ludu najlepiej robić to przy pomocy ognia. Wtedy i spali się bez wysiłku śmieci, i poprawi jakość gleby…Lud zamieszkujący miasta i wsie zabiera się więc ochoczo do przedwiosennych porządków. Obcina spróchniałe gałęzie i tak zwane wilczki, grabi ogrody, trawniki i parki, maluje na biało drzewka. Obywatelki myją okna, a obywatele ruszają z zapalniczkami w pola i do ogrodów. I rozniecają ogniska, spalarnie wszelakich brudów i śmieci, nagromadzonych pracowicie od jesieni. Nasze Mazury spowijają kłęby dymów.

Nie ma czym oddychać, bo płoną gałęzie, plastyki, gnijąca trawa, pudełka i stare gazety oraz książki. Niektórzy dorzucają brudne ubrania i zbędne artykuły gospodarstwa domowego. Przemyślne ludziki rozkładają ogniska na ścieżkach ogrodów, podpalają i wycofują się do swoich posesji, by się przypadkiem nie dać złapać lokalnej straży miejskiej.

Wypalane trawy stają się źródłem wielkiego pożarowego ognia. Zawsze przy tym ginie mnóstwo zwierząt. Owady i małe gryzonie płoną żywcem, co cieszy obywateli nadwiślańskiego kraju, bo w ten sposób pozbywają się niechcianych lokatorów swoich działek, pól i ogrodów. Giną ptaki, płazy i gady. Cieszy się też ZUS, bo proceder ów wydatnie skraca czas wypłat rent i emerytur na omawianym obszarze. Zamiast wiosennego tlenu i ozonu nad Polską unosi się bowiem tablica Mendelejewa.

Benzopireny dopadają mieszkańców RP i robią swoje. I na nic się zdają wyjaśnienia co bardziej światłych tubylców, że takie rozpalanie ogniska w celu wypalenia śmieci, traw czy gałęzi to wbijanie wszystkim wokół po gwoździku do płuca! Na żywca i bez możliwości obrony przez ofiarę.

Wydaje się, że pora najwyższa na zmiany. Jeśli chcemy żyć, to musimy oddychać czystym powietrzem. Zatem wszystkich ekologicznych bandytów należy wychwycić i należycie ukarać. Powinny powstać w komendach policji wydziały ekologiczne. Należy je zaopatrzyć w najnowocześniejszy sprzęt, określający rodzaj i poziom zanieczyszczenia.

Dlaczego policja? Bo takie palenie śmieci to nic innego jak forma chemicznej agresji, dokonywanej przez prymitywa na współobywatelach. Takie swoiste podrzynanie , a właściwie podduszanie niewinnych ofiar. Terroryzm w czystej postaci.

Zróbmy wszystko, by prymitywna i leniwa mniejszość nie zatruwała nam życia. Oddychajmy powietrzem, a nie rakotwórczymi chemikaliami….

Barbara Flis

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Czytaj e-wydanie

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Komentarze

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pimpus sadelko #1711651 | 46.230.*.* 13 kwi 2015 16:13

  Calkiem zgrabny tekscik

  odpowiedz na ten komentarz

 2. węgorzewianin #1702492 | 89.229.*.* 31 mar 2015 13:49

  Na drugiej stronie nie ma już zdjęcia A. Styrańczak, co z nią? To byłaby chyba ciekawa informacja. Czekam na odpowiedź redakcji...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Abba #1700082 | 83.6.*.* 27 mar 2015 22:38

  Dym a dym to też różnica, nic się nie stanie że ktoś spali liście czy gałązki na ogrodzie. Najgorsze jest to, że ludzie spalają w swoich piecach śmieci, opakowania, plastiki itp. Widać to po dymie jaki wydobywa się z ich kominów i smrodzie ,,, Gdzie zgłaszać spalaczy odpadów? Słowne zwracanie uwagi po sąsiedzku nie skutkuje...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4.     #1698070 | 89.228.*.* 25 mar 2015 14:24

  Gazeta Giżycka jest jak dziewczyna co chadza za pieniądze w krzaki celem kopulacji

  odpowiedz na ten komentarz

 5.     #1698026 | 89.228.*.* 25 mar 2015 13:35

  Czytaj Swój tygodnik na smartfonie, tablecie lub ekranie komputera. Spróbuj. Ta przyjemność kosztuje tylko 123 grosze. Zgodzicie się ze mną, że to doprawdy niewiele. Ale to nie wszystko. Po bardzo korzystnej cenie proponuję Ci prenumeratę Gazety Olsztyńskiej i Twojego tygodnika. Jeżeli zamówisz dzisiaj miesięczną prenumeratę, to zapłacisz 24 złote. Tak, tylko 24 złote. Proszę się nie pomylić w czytaniu bo to 2400 groszy Pozdrawiam

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (20)
  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5