Iławskie Wodociągi — nowoczesne przedsiębiorstwo w zabytkowym budynku

2015-03-15 08:07:07(ost. akt: 2017-06-12 11:12:56)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Bryła i elewacja budynku administracyjnego stacji uzdatniania wody przy ul. Wodnej 2 to kolejny zabytek Iławy, który prezentujemy na naszym portalu. Budynek, którego opis i historię przedstawiamy, jest siedzibą Iławskich Wodociągów.

W Iławie jest 28 zabytków objętych prawną ochroną konserwatora i wpisanych do rejestru. Do tej pory na naszym portalu zaprezentowaliśmy już kilka punktów z listy: układ urbanistyczny, miejskie mury obronne, kościół p.w. Przemienienia Pańskiego (czerwony), ratusz oraz kamienice przy ul. Niepodległości, w których niegdyś mieściła się restauracja Gallus, a jeszcze wcześniej Hotelowa.

Dziś prezentujemy budynek przy ul. Wodnej 2, w której znajduje się siedziba Iławskich Wodociągów.

Opis zabytku pochodzi z dokumentu "Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława" stworzonego w 2013 roku.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

BRYŁA I ELEWACJA BUDYNKU ADMINISTRACYJNEGO STACJI UZDATNIANIA WODY, UL. WODNA 2

Pod koniec XIX wieku Iława intensywnie się rozwijała, dzięki nowym połączeniom kolejowym oraz wodnym (zakończona została budowa Kanału Iławsko-Elbląskiego). Intensywny rozwój gospodarczy pozwolił władzom miasta podjąć decyzję o budowie sieci wodociągów i kanalizacji miejskiej.

Brak wodociągów i kanalizacji miejskiej w przeszłości nie pozwalał skutecznie gasić pożarów oraz był przyczyną wielu chorób, gdyż fekalia były wylewane bezpośrednio na ulicę. Dlatego władze miasta, chcąc zabezpieczyć Iławę przed epidemiami i przyśpieszyć rozwój, w 1901 roku rozpoczęły budowę wodociągów miejskich oraz wieży ciśnień. Ujęcie iławskich wodociągów początkowo składało się z dwóch studni o głębokości 15 i 18 metrów.

Pompy napędzane były silnikami gazowni. Kolejne tereny pod zabudowę oczyszczalni ścieków zakupiono w 1903 roku. Po tych inwestycjach 20 listopada 1903 roku oddano do użytku miejskie wodociągi i sieć kanalizacyjną.
źródło: [i]"Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława"[/i

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz, klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym, czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5