Dawny Gallus i kamienica z tunelem, czyli zabytki z ulicy Niepodległości

2015-03-08 15:31:03(ost. akt: 2015-03-08 12:37:37)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Zdarza się, że przechodzimy obok obiektów zabytkowych i nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich historycznej wartości. Tak jest chyba trochę z kamienicami przy ulicy Niepodległości 4 i 4b. To kolejne zabytki Iławy, które prezentujemy w naszym cyklu.

Przypomnijmy może o co chodzi w naszym cyklu. Otóż na portalu (a wcześniej także w Gazecie Iławskiej) prezentujemy wszystkie zabytki Iławy, które są objęte prawną ochroną konserwatora i wpisane do rejestru. Wszystko zaczęło się od sondy internetowej, w której zadaliśmy pytanie: ile jest w Iławie zabytków? Od tej pory zaczęliśmy prezentowanie 28 obiektów.

Na ilawa.wm.pl poznaliśmy już historię i opis układu urbanistycznego Iławy, murów obronnych, kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego (czerwony) oraz ratusza. Dziś przedstawiamy kamienice znajdujące się w centrum Iławy, zbudowane przy jej głównej ulicy. Spora część iławian pamięta jeszcze czasy, gdy w jednej z nich mieściła się znana w mieście restauracja Gallus.

Opis zabytków pochodzi z dokumentu "Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława" stworzonego w 2013 roku.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.plKAMIENICA Z OFICYNĄ PRZY UL. NIEPODLEGŁOŚCI 4 i 4b

Kamienica przy ul. Niepodległości 4 została wybudowana pod koniec XIX wieku. Została wzniesiona na planie prostokąta. Jest to kamienica dwutraktowa, z płytkim, zamkniętym odcinkiem koła ryzalitem od południa i skrzydłem oficyny od południowego zachodu. Budynek ma trzy piętra i jest podpiwniczony. W ryzalicie okna opięte pilastrami toskańskimi, nad oknami znajdują się trapezowate zworniki. Kondygnacja górna oddzielona jest gzymsem powtórzonym na osi okien. Wyżej umieszczono pojedyncze bonie, obwiedzione szerokim pasem, okna otoczone są paskami imitowanego kamienia, nad oknami nadproża ujęte w kroksztynki wolutowe.

W polu znajduje się dekoracja roślinna, a w ryzalicie arkady wsparte na filarach toskańskich. W trzeciej kondygnacji okienka kwadratowe i obwiedzione pasami tynku. Początkowo była to willa miejska, którą zmieniono w kamienice czynszową. W okresie powojennym w dolnej kondygnacji znajdował się sklep, a na pierwszym piętrze mieścił się hotel. W miejscu, gdzie dziś znajduje się sklep „Neonet” funkcjonowała niegdyś restauracja.

Źródło: "Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława"


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czoper #1684628 | 176.221.*.* 8 mar 2015 17:59

  Ja też pamiętam HOTELOWĄ,a chodziłem niekoniecznie na obiady .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. x1 #1684618 | 89.228.*.* 8 mar 2015 17:40

   Ja jeszcze pamiętam restaurację "Hotelowa" przed Gallusem :) chodzilo sie z rodzicami na niedzielne obiady hehe

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5