Łabędź z Iławki uratowany

2014-12-30 16:18:51(ost. akt: 2014-12-30 16:23:03)

Autor zdjęcia: Dominik Jaskulski

Dzięki szybkiej reakcji najmłodszych mieszkańców Iławy udało się uratować przymarzniętego do lodu łabędzia. Do zdarzenia, dość typowego o tej porze roku, doszło wczoraj na rzece Iławka. Dzięki kilkuletnim dzieciom wezwana została straż pożarna.
Do zdarzenia doszło po godzinie 14.00 na Iławce, na wysokości dawnej wypożyczalni sprzętu wodnego "U Janka". To najszersze miejsce rzeki w Iławie.

Dzieci zauważyły, że jeden z ptaków prawdopodobnie przymarzł do lodu. Wezwano straż pożarną (OSP Iława), strażacy za pomocą sani dostali się na lód. Łabędź, widząc zbliżających się strażaków, sam potrafił wyswobodzić się z problemu i wyrywając sobie pióra oderwał się od lodu. Całe zajście obserwowała mieszanka Iławy, która w tym miejscu rzeki dokarmia ptaki. Po całej akcji dziękowała strażakom za przybycie.

— Podejrzewamy, że takich zgłoszeń będziemy mieć więcej. To normalne o tej porze roku — zauważa Krzysztof Rutkowski. Rzecznik prasowy komendy powiatowej państwowej straży pożarnej w Iławie przy okazji ostrzega wszystkich: lód, mimo minusowej temperatury jest jeszcze bardzo cienki i kruchy. Tymczasem kilkanaście metrów od miejsca, gdzie ptak przymarzł do lodu, widać było ślady spacerku, który ktoś sobie urządził przechodząc przez rzekę.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5