Policja ostrzega! Wczoraj odnotowano 19 prób oszustwa w Iławie i gminie

2014-12-18 13:31:44(ost. akt: 2014-12-18 13:37:35)

Autor zdjęcia: KPP Iława


Wszystkie rozpoczynały się od rozmowy telefonicznej, w której ktoś podawał się za członka rodziny i prosił o pożyczenie pieniędzy. Najczęściej oszuści podający się za wnuczka bądź syna, twierdzą, że mieli wypadek. Tylko jednego dnia, w środę17 grudnia, iławscy funkcjonariusze odnotowali aż 19 prób oszustwa tą metodą.
Sposób działania sprawców jest prosty i prawie za każdym razem taki sam. Oszust dzwoni na telefon stacjonarny starszej osoby, przedstawia się jako policjant lub członek rodziny i opowiada o wypadku drogowym, w którym sprawcą jest osoba bliska seniorowi, np. wnuczek lub syn. Informuje, że pokrzywdzone w wypadku osoby są poważnie ranne i by polubownie załatwić sprawę musi zapłacić poszkodowanym ustaloną kwotę pieniędzy. Oszust powiadamia, że po pieniądze zgłosi się nieznana seniorowi, ale zaufana osoba.Właśnie taki telefon otrzymała mieszkanka gminy Iława. Rano zadzwonił do niej mężczyzna pod pretekstem polubownego załatwienia sprawy dot. wypadku, którym był sprawcą. Mężczyzna oświadczył, że uderzył w inne auto swoim samochodem. Jest tam ciężko ranna kobieta i teraz siedzi w komendzie. Kobieta jednak oświadczyła oszustowi, że przed chwilą rozmawiała z synem i na pewno nie spowodował żadnego wypadku. Po zakończeniu rozmowy z oszustem kobieta dodatkowo skontaktowała się z prawdziwym synem, który oświadczył, że ma się dobrze, a potem powiadomiła o tym fakcie policję.


Kilka minut później w Iławie historia się powtórzyła. Fałszywy syn poinformował ofiarę, o tym że spowodował wypadek drogowy, w którym ciężko ranił kobietę. Nadmienił, że został zatrzymany przez policję. Mężczyzna ten jednak zamierzonego skutku nie osiągnął ponieważ kobieta rozłączyła się i postanowiła sprawdzić informację o rzekomym wypadku w komendzie policji. Okazało się, że jej syn nie uczestniczył w żadnym zdarzeniu drogowym.

Do kolejnego usiłowania oszustwa doszło w gminie Iława. Tam do starszej Pani zadzwonił mężczyzna podając się za policjanta. Oświadczył, że jej zięć spowodował wypadek drogowy, aby go „ratować” potrzebne są 52 tysiące złotych. Kobieta powiedziała, że posiada tylko 23 tysiące i ma je w banku. Mężczyzna dodał żeby pojechała po pieniądze. W międzyczasie starsza pani skontaktowała się ze swoją synową. Ta ustaliła, że rzekomemu zięciowi nic się nie stało. Kobiety przyjechały na policję i poinformowały o wszystkim funkcjonariuszy. Kiedy starsza pani jechała do banku, na jej telefon komórkowy cały czas dzwonił „policjant” z pytaniem czy już jedzie po pieniądze do banku. Nie doszło jednak do przekazania pieniędzy. Oszust nie przyszedł po pieniądze.
W taki właśnie sposób tylko wczoraj, aż 19 razy próbowano wyłudzić pieniądze na terenie miasta i gminy Iława. Na szczęście były to tylko usiłowania oszustw.

W jaki sposób uchronić się przed tym?


Oddzwońmy do osoby, za którą podaje się dzwoniący (syn, wnuczek) lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić tożsamość potrzebującego.

Policjanci szczególnie proszą o czujność ludzi, których starsi członkowie rodziny zamieszkują sami. Wytłumaczcie babciom i dziadkom jak działają oszuści. Ustalcie, że nigdy nie będziecie finansowych spraw załatwiać telefonicznie, a już z całą pewnością nie przyślecie po ewentualne pieniądze nikogo obcego.

W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania przestępstwa natychmiast powiadommy najbliższą jednostkę policji dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112. Rozsądek i rozwaga w tym przypadku z pewnością uchronią nas przed staniem się ofiarą naciągaczy.red. mr

Źródło: KWP OLsztyn

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. akcja_informacyjna #1620540 | 89.76.*.* 30 gru 2014 18:22

  Podstawą zwiększenia bezpieczeństwa jest zachowanie czujności i wiedza, jakie metody wyłudzeń stosują oszuści. Zapoznać się z metodami, stosowanymi przez naciągaczy, można w Poradniku Bezpiecznego Seniora na stronie http://bezpieczniki.tauron-pe.pl/spotkan ia/Strony/spotkania.aspx

  odpowiedz na ten komentarz

 2. psy #1612267 | 31.184.*.* 18 gru 2014 15:49

  Dlaczego policja mając numer telefonu nie namierzyła dzwoniącego na podstawie logów z BTS-ów? Wiem, że je ma od ręki. Jeszcze nadmieniono, że "policjant" dzwonił kilka razy. Wyjścia są dwa, piszący artykuł jest niedoinformowanym gamoniem, albo Iławska policja jest całkowicie niekompetentna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ilawianka #1612232 | 83.14.*.* 18 gru 2014 15:21

   Całe szczęście że nikt się nie dał oszukać, mam nadzieje że oszuści zostaną szybko zlokalizowani

   odpowiedz na ten komentarz

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5