Miasto musiało mieć mury. Tym bardziej w niepewnych, wojennych czasach

2014-12-13 12:00:13(ost. akt: 2015-01-23 14:32:20)
Mury obronne w okolicach fosy

Mury obronne w okolicach fosy

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Kontynuujemy prezentacje zabytków Iławy. Tydzień temu przedstawiliśmy układ urbanistyczny miasta — plan także jest zabytkiem. Teraz natomiast słów kilka o murach obronnych Iławy, których część zachowała się do dziś. Zobacz zdjęcia.
Przed nami jeszcze ponad dwadzieścia zabytków. Opis i zdjęcia wszystkich zamieścimy na naszym portalu. Niektóre będziemy łączyć, np. kościół zwany czerwonym i jego plebanię, dworzec PKP i jego perony oraz kamienice przy ulicy Niepodległości 4 i 4b zaprezentujemy w jednym opisie.
Teraz pora na jeden z najstarszych zabytków w Iławie. Fragmenty murów miejskich zachowały się do dziś, o czym możemy przekonać się podczas przechadzki w okolicach Starego Miasta.

Opis zabytków, które prezentujemy, pochodzi z dokumentu "Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława" stworzonego w 2013 roku.

WYŚLIJ IŁAWĘ!
Przy okazji namawiamy naszych internautów do wysyłania na nasz adres e-mailowy (ilawa@gazetaolsztynska.pl) zdjęć, map i pocztówek przedstawiających starą Iławę – zarówno tę przedwojenną jak i powojenną. Będziemy je publikować na naszym portalu w fotogaleriach przy okazji prezentowania zabytków.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


MURY OBRONNE STAREGO MIASTA

Mury miejskie Iławy zostały zbudowane w połowie XIV wieku i były włączone w system obronny miasta. Są nierozerwalnie złączone z kościołem p.w. Przemienienia Pańskiego. Elementami murów było pięć baszt i trzy bramy: Lubawska na wschodzie, Prabucka na zachodzie i Wodna na północy. Przy murach znajdowała się dookolna uliczka.


Mury zostały wzniesione częściowo z kamienia łamanego i polnego, między którymi znajdowała się zaprawa wapienna, a także z cegły. W XVII wieku mury zaczęły się kruszyć, w XVIII wieku w większości się rozsypały. Na początku XIX wieku usiłowano ratować zachowane resztki murów, jednak bez większego powodzenia. Zdołano to uczynić przed wybuchem wojny prusko-francuskiej, ale później i tak uległy zawaleniu.

Nadal do miasta można było wjechać przez dwie bramy, od wschodu przez Bramę Polską, a od zachodu przez Bramę Prabucką. Otaczająca mury od strony południowej, północnej i zachodniej fosa została zasypana i zamieniona w ogród. Obecnie mury zachowały się fragmentarycznie i widoczne są na kilku odcinkach:
- przy skarpie w części wschodniej przy fosie,
- przy narożniku północno-wschodnim fosy,
- od strony południowo-zachodniej, od strony jeziora,
- od strony zachodniej przy ul. Mierosławskiego,
- fragment baszty znajdującej się wewnątrz posesji kościelnej

źródło: Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława

Więcej tekstów o historii i zabytkach Iławy i okolic: kliknij tutaj

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5