Trzaskowski w Nowym Mieście Lubawskim: Wszyscy mamy prawo do biało-czerwonej, która jest symbolem wspólnoty

2025-04-30 16:43:12(ost. akt: 2025-04-30 16:49:47)

Autor zdjęcia: Ada Zaniewska

Wszyscy mamy prawo do biało- czerwonej flagi; ona jest symbolem wspólnoty i tego dziś potrzebujemy, bo czasy są trudne - powiedział w środę kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Dodał, że polityka to nie wielkie spory, ale rozwiązywanie ludzkich problemów.
Rafał Trzaskowski na wiecu w Nowym Mieście Lubawskim powiedział, że flaga biało-czerwona to symbol wspólnoty, a nie dzielenia. — Dziś tego potrzebujemy, bo czasy są trudne, musimy być w nich razem - podkreślił trzymając flagę z debaty w Końskich.

Przypomniał że jego konkurent, popierany przez PiS Karol Nawrocki, podczas debaty w Końskich wszedł na spotkanie z flagą biało-czerwoną i - jak ocenił - "próbował użyć jej, jak nigdy nie powinno się używać symboli narodowych, do tego żeby dzielić".

— Wszyscy mamy prawo do biało-czerwonej. Biało-czerwona jest symbolem nas wszystkich i każdy, kto się interesuje historią, tradycją Wojska Polskiego, każdy kto był w harcerstwie, wie, że flaga jest symbolem i nigdy się jej nie porzuca. Chcę was zapewnić, że biało-czerwonej będę pilnował razem z moimi ludźmi, przynajmniej do 2 maja, do Dnia Flagi - mówił na wiecu Rafał Trzaskowski.

Przypomniał, że 40 km od Nowego Miasta Lubawskiego, pod Grunwaldem, w 1410 r. rozegrała się bitwa wojsk polskich i litewskich z krzyżackimi.

— Symbolem wojsk polskich już wówczas była chorągiew wojsk krakowskich - święty symbol. Był taki moment bitwy pod Grunwaldem, kiedy Krzyżacy zdobyli chorągiew, ale wojska polskie ją odbiły, dlatego że biało-czerwonej się nie zostawia. Biało-czerwona stała się symbolem niezłomności, przywiązania do tradycji — dodał, mówiąc, że "wszyscy się zmieszczą pod biało-czerwoną".

— W czasach trudnych trzeba być razem i należy odbudować wspólnotę - podkreślił.

— Kiedy jest wojna za naszą granicą, musimy wzmacniać bezpieczeństwo i to robimy poprzez silniejszą armię i zabezpieczenie wschodniej granicy. Ale by być silniejsi, musimy myśleć, jak współpracować i tworzyć warunki, by każde miasto i miasteczko w Polsce mogło się rozwijać - zaznaczył. Jak podkreślił, "podczas debat jego konkurenci mówią o partiach politycznych, spierają się, a niektórzy wygłaszają hasła, na które nie ma miejsca w debacie publicznej".

— Tych, którzy chwalą Putina i którzy są antysemitami, w polskiej polityce nie powinno być- dodał.

Podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Miasta Lubawskiego Trzaskowski powiedział, że zadaniem odpowiedzialnej władzy jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli na każdym poziomie - od zapewnienia bezpieczeństwa granic państwowych, przez zapewnienie bezpieczeństwa w każdym polskim mieście niezależnie od jego wielkości.

— Poruszony jestem nieprawdopodobnie tym, co się stało - zabójstwem lekarza. Chyba wszyscy wtedy poczuliśmy, że w tym momencie musimy być razem. Dlatego, że takim ludziom musimy oddawać cześć, którzy stoją na straży naszego bezpieczeństwa i ich wszystkich wspomagać - mówił Trzaskowski i dziękował m.in. policjantom, którzy na rynku w Nowym Mieście Lubawskim pilnowali porządku podczas jego wiecu.

Prokuratura zawnioskowała w środę o trzymiesięczny areszt dla podejrzanego o zabójstwo ortopedy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. 35-letni podejrzany, funkcjonariusz Służby Więziennej, nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Mężczyzna we wtorek wtargnął do gabinetu, w którym lekarz badał pacjentkę, i zaatakował medyka nożem.

Trzaskowski przypomniał, że jeszcze kilka lat temu "były ataki i na nauczycieli, i na lekarzy, i na mamy, i ojców dzieci z niepełnosprawnościami, na sędziów i wiele innych osób". — Poprzednia władza próbowała dzielić. Koniec tych czasów - mówił kandydat i zapewniał, że za jego prezydentury władza będzie pomagała ludziom.

— Dzisiaj trzeba pomagać, rozwiązywać problemy i musimy być razem i zadbać, żeby każda miejscowość, niezależnie od tego jak duża, miała szansę na taki sam rozwój. I o to zadbamy. Prezydent z samorządu będzie kazał rządowi zabrać się do roboty, doprowadzić do tego, żeby nie było wykluczenia komunikacyjnego; weźmie sprawy w swoje ręce i zgłosi dobre inicjatywy - mówił. Dodał, że jego doświadczenie jako prezydenta Warszawy wskazuje na to, że umie zadbać i o seniorów, i o maluchy, które chodzą do bezpłatnych żłobków.

Wyliczał, że władza musi też zatroszczyć się o tanie mieszkania komunalne, o tych, co "potrzebują wyciągniętej ręki" i o nastolatków, którzy "są zagubieni w tym zwariowanym świecie", czy prawa kobiet. — Dla mnie jest jasne, że kobieta o swoim życiu i zdrowiu musi sama decydować - dodał.

— Potrzebujemy prezydenta, który będzie dbał o lokalne ojczyny, będzie arbitrem sporów, nie będzie po jednej stronie sporu. Mój konkurent jest decyzją (prezesa PiS Jarosława) Kaczyńskiego, a ja chcę być waszym wolnym wyborem - zakończył.

Na wiec w Nowym Mieście Lubawskim przyszło kilka klas uczniów z pobliskiego liceum im. C.K. Norwida. Niektórzy uczniowie mówili PAP, że nie mają jeszcze prawa głosu, a przyszli z nauczycielami. — Wie pani, to jest jakieś wydarzenie w takim małym mieście jak nasze - powiedziała PAP jedna z nauczycielek, która dodała, że poszła z klasą oglądać odnowione mury miasta, a na wiec przyszli "przy okazji".

Dwie nauczycielki przyprowadziły na wiec grupę dzieci z zerówki. Zapytane przez PAP, czy rodzice wyrazili na to zgodę, nauczycielka odpowiedziała, że "to nie jest sprawa postronnych osób".

Poseł KO Patryk Jaskulski, który prowadził wiec, powiedział PAP, że "na spotkanie Rafała Trzaskowskiego może przyjść każdy" i że sztab nie ma wpływu na to, kto uczestniczy w otwartych spotkaniach.

Tego samego dnia Rafał Trzaskowski ma zaplanowane spotkania w Nidzicy i Olsztynie.

red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B