Dzień dawcy szpiku w Galerii Jeziorak

2025-03-27 08:42:01(ost. akt: 2025-04-05 07:22:46)

Autor zdjęcia: nadesłane

5 kwietnia w Galerii Jeziorak w Iławie odbędzie się akcja rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku DKMS. Akcja dedykowana jest dla Jakuba 24 letniego mieszkańca Prabut, u którego zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową oraz dla innych chorych.
Między godziną 9:00 a 20:00 każdy, kto chce pomóc, będzie mógł w prosty i szybki sposób dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, bezbolesna i trwa dosłownie chwilę – wystarczy wypełnić krótki formularz i pobrać samodzielnie wymaz z policzka.
Kto może zostać potencjalnym dawcą? To naprawdę proste. Może nim zostać każda osoba: między 18 a 55 rokiem życia, będąca w ogólnie dobrym stanie zdrowia, świadomie podejmująca decyzję o rejestracji, rejestrująca się po raz pierwszy.
Jeśli masz jakieś choroby – nie martw się od razu. Nie wszystkie dyskwalifikują. Pełną listę schorzeń mają wolontariusze na miejscu i chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości.
— Dlatego gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców Iławy i okolic: przyjdźcie, zatrzymajcie się na chwilę, wysłuchajcie i zarejestrujcie się. Być może to właśnie Ty możesz podarować komuś drugą szansę na życie — podsumowuje Aleksandra Kaczor - wolontariuszka DKMS.

WAŻNE!
W Polsce co 40 minut, a na świecie co 30 sekund ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi min. białaczkę. Taką diagnozę słyszą niestety rodzice maleńkich dzieci, młodzież oraz dorośli. Jest to podstępna choroba, która atakuje nagle i bez względu na wiek – każdy z nas może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Bowiem tylko 25 procent chorych znajduje zgodnego Dawcę wśród członków rodziny (przede wszystkim od rodzeństwa). Dla pozostałych 75% Pacjentów takich jak Jakub konieczne jest znalezienie Dawcy niespokrewnionego. Dlatego tak bardzo ważna jest rejestracja w bazie Dawców szpiku Fundacji DKMS, aby zwiększyć szansę na znalezienie niespokrewnionego bliźniaka genetycznego, który może uratować życie chorego. A znaleźć takiego bliźniaka wcale nie jest proste. Szanse są znikome, ale są.

Dlaczego mówimy potencjalny dawca? Bowiem rejestracja jest to pierwszy krok do bycia dawcą faktycznym. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna. Polega na wypełnieniu formularza rejestracyjnego oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka (wymaz każdy wykonuje samodzielnie) . Wszystko zajmuje około 10 minut. Następnie próbki trafiają do laboratorium i po około miesiącu trafia się do bazy potencjalnych dawców szpiku. Telefon z dkms może zadzwonić za miesiąc, za 5 lat za 15 lat albo nie zadzwonić wcale, co oznaczałoby że nasz bliźniak genetyczny jest zdrowy. Dawcą faktycznym zostaje się wówczas gdy dojdzie do pobrania szpiku lub komórek macierzystych. Uprzednio przechodzi się szereg szczegółowych badań. Bowiem cały proces musi być bezpieczny dla Dawcy. Szczegółowy proces pobrania opowiedzą wolontariusze. Zaznaczamy tylko i obalamy mit że nie ma pobrania szpiku z kręgosłupa i absolutnie nie ma żadnego uszczerbku na zdrowiu. Ponad 90% przypadków to pobór komórek macierzystych z krwi obwodowej – proces ten przypomina zwykłe oddawanie krwi. Przez specjalną aparaturę pobierana jest krew, z której odfiltrowuje się jedynie nadmiar komórek macierzystych, a reszta wraca do organizmu Dawcy. Natomiast tylko niecałe 10% przypadków wymaga pobrania szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Zabieg ten odbywa się pod pełną kontrolą medyczną, w krótkim znieczuleniu ogólnym. Fundacja pokrywa wszystkie koszty: badań, przejazdów, noclegów, wyżywienia, a w pracy otrzymujecie 100% wynagrodzenia. To nic nie kosztuje nic nie boli, niczego nie tracimy, a można zostać bohaterem. Ten proces jest bardzo dobrze zorganizowany i w pełni bezpieczny .

Może to właśnie w Iławie znajdziemy bliźniaka genetycznego dla osób, które walczą aktualnie o życie. Pamiętajmy tylko, że darując cząstkę siebie możemy uratować ludzkie życie.

red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B