Policjanci sprawdzali poziom hałasu emitowanego przez pojazdy

2024-06-05 12:35:40(ost. akt: 2024-06-05 12:36:08)

Autor zdjęcia: KPP

Jest niewielki, łatwy do transportu i wygodny w użyciu, a przy tym niezwykle skuteczny. Mowa tu o sonometrze. Dzięki niemu iławscy policjanci sprawdzali poziom hałasu emitowanego przez pojazdy. Drogówka, posługując się tym urządzeniem, zatrzymała jeden dowód rejestracyjny i ukarała kierowcę mandatem. Kierowcy byli bardzo zaskoczeni wynikiem pomiaru sonometru.
Sonometr to urządzenie, które służy do wyeliminowania z ruchu pojazdów, które nadmiernie ryczącą, huczą czy dudnią obezwładniając nasz słuch. Urządzenie to mierzy głośność silnika pojazdu mechanicznego zarówno na postoju jak i w ruchu. Może też określić poziom innych sygnałów dźwiękowych pojazdów np. klaksonów, alarmów czy syren.

Przypominamy, że maksymalne natężenie hałasu nie może być większe niż:

93 dB w samochodach benzynowych;
96 dB w samochodach z silnikiem diesla;
94 dB w motocyklach z silnikiem mniejszym niż 125cm3;
96 dB w motocyklach z silnikiem większym niż 125cm3.
Dzięki sonometrowi iławscy policjanci kontrolowali dźwięki wydawane przez pojazdy poruszające się po drogach powiatu. W ramach tych działań został zatrzymany jeden dowód rejestracyjny, a kontrola drogowa zakończyła się otrzymaniem mandatu.

Sposób wykonania pomiaru:

Pojazd w momencie wykonywania pomiaru powinien znajdować się na twardym asfaltowym lub betonowym podłożu. Urządzenie ustawiane jest na wysokości wylotu rury wydechowej, a pomiar musi odbywać się przy stałych obrotach pojazdu. Zgodnie z art. 60.ust.2 pkt. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym: Zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. Za przekroczenie dozwolonych norm taryfikator przewiduje 300 zł mandatu.

źródło: KPP Iława
red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5