Święto Objawienia Pańskiego w Kościołach Wschodnich

2018-01-20 08:24:03(ost. akt: 2018-01-20 18:25:28)

Autor zdjęcia: BT

19 stycznia według kalendarza gregoriańskiego Kościoły Wschodnie obchodzą święto Jordanu – na pamiątkę Chrztu Jezusa Chrystusa, w rzece Jordan. Jest to także potoczna nazwa świąt Epifanii (Objawienia Pańskiego) obchodzonych tego dnia.
W wydarzeniu tym wierni widzą pierwsze w historii świata pojawienie się w postaci widzialnej całej Trójcy Świętej: Bóg Ojciec przemawia, Syn Boży jest w postaci ludzkiej, a Duch Święty pojawia się nad nim w postaci gołębicy. Taka też jest ikona Objawienia. Jej kompozycja opiera się na trzech pionowych pasach. Po lewej stronie ikony widzimy górzysty pejzaż z Janem Chrzcicielem, po prawej też góry, a na ich tle aniołowie. W centrum jest Chrystus w dole wypełnionym wodą.

W dniu święta wierni Kościołów Wschodnich, o ile maja taką możliwość, udają się procesyjnie nad akweny, aby w specjalnej liturgii poświęcić wodę.

Obrzędu poświęcenia wody w Górowie Iławeckim, po liturgii w miejscowej cerkwi greckokatolickiej, razem z wiernymi, dokonało trzech duchownych: ks. dziekan Jan Łajkosz, ks. kan. Józef Gawrylczyk i ks. Jan Puławski.

Szczególnie uroczysty wymiar ma święto w Przemyślu i Wrocławiu, gdzie mieszczą się obie kurie greckokatolickie – Przemysko-Warszawska i Wrocławsko-Gdańska. W obu tych miastach organizowane są uroczyste procesje i nabożeństwa nad przepływającymi w nich rzekami, Sanem i Odrą. W uroczystościach biorą udział także biskupi i duchowni obrządku rzymskokatolickiego i innych.

Wodą, zaczerpniętą tego dnia z rzeki czy jeziora, poświęcane są przez gospodarzy domy i obejścia, woda, jako panaceum na wszelkie dolegliwości, przechowywana jest w domach przez cały rok. Woda jordańska nie ulega tym czasie zepsuciu.

Bohdan Tchórz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nid #2423695 | 94.254.*.* 22 sty 2018 17:58

  jedno trzeba zapamietac 1zawsze na ''Jordana" jest zimno jak ...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Wollne Media #2422859 | 77.111.*.* 21 sty 2018 13:51

  Bardzo mi sie podoba na tej stronie odpowiednia cenzura. Komentarze pod informacjami o ekolomyi sa zawsze wyłaczone. Ogólnie ukraincy sa bardzo chronieni na tym porlalu wstawiam to żeby zobaczyć czy w Moderatorach portalu jest chociaż trooche dobrej woli w niecenzurowanie wiadomosci

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz

 3. Katolik #2422857 | 77.111.*.* 21 sty 2018 13:49

  Właśnie koscioły wschodnie to ich miejsce jest na wschodzie

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

 4. flop #2422666 | 84.129.*.* 21 sty 2018 04:51

  Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą. A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5