Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim obchodziła jubileusz 60-lecia [FILM]

2017-06-04 09:12:04(ost. akt: 2017-06-05 12:46:30)

Autor zdjęcia: BT

Bardzo uroczyście i z udziałem wielu dostojnych gości, w sobotę 3 czerwca greckokatolicka parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim obchodziła jubileusz 60-lecia istnienia oraz 70 rocznicę deportacyjnej akcji "Wisła".
Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia nowozbudowanej bramy wejściowej, zaprojektowanej w stylu łączącym elementy gotyku z architekturą wschodniej cerkwi.

Poświęcenia, w asyście greckokatolickiego, rzymskokatolickiego, prawosławnego i augsbursko-ewangelickiego duchowieństwa dokonał Metropolita Przemysko-Warszawski Arcybiskup Eugeniusz Popowycz.

W sprawowanej przez Arcybiskupa Mszy Świętej wziął udział reprezentacyjny chór Związku Ukraińców w Polsce „Żurawie”, który na zakończenie uroczystości dał także licznie zgromadzonym wiernym koncert.

W homilii Metropolita podkreślił, że jubileusz górowskiej cerkwi jest jednocześnie świętem całego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.

- Drodzy, siedemdziesiąt lat temu dotknęło was nieszczęście, bo jak że nazwać wypędzenie was z ziemi przodków, kiedy musieliście opuścić swoje domy, cerkwie i pójść na wygnanie. Ale, pomimo tragedii, mieliście świadomość, że trzeba być z Chrystusem, trzeba pamiętać o krzyżu świętym. Wy o nim pamiętaliście i zwyciężyliście. Znakiem tego jest fakt, że, pomimo przeciwności, postaraliście się o odtworzenie życia religijnego, a także kulturalnego i oświatowego. I to osiągnięcie pielęgnujecie do dzisiaj - mówił.

Na zakończenie liturgii proboszcz, ks. mitrat Jan Łajkosz podziękował wiernym za obecność i ofiarę, a najbardziej zasłużonych nagrodził dyplomami podpisanymi przez Metropolitę.

Uroczystość swoimi występami uświetniła młodzież z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim spektaklem o przesiedleniu z 1947 r., Wokalny Zespół Dziecięcy „Suzirjaczko” z Olsztyna oraz chór „Żurawie”.


Spotkanie zakończyły życzenia od władz wojewódzkich i samorządowych, także obecnych w cerkwi. Wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz, między innymi, podkreślił, że dzisiejsza uroczystość to świadectwo bogatej wielokulturowości regionu i dobrego współistnienia ludzi różnych religii wspierających się w życiu codziennym.

Po uroczystościach parafianie i goście spotkali się przy piknikowych stołach, gdzie był czas na wspomnienia i rozmowy.

Bohdan Tchórz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5