Gliwicki Finał Polski Kinder

2022-07-11 13:30:37(ost. akt: 2022-07-13 09:08:15)

Autor zdjęcia: zdj. nadesłane

W dniach 30 czerwca – 3 lipca w Gliwicach odbył się 28. Wielki Finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving 2022.
W ekskluzywnym gronie tuzów siatkówki znalazły się aż trzy zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi (po raz pierwszy w historii). Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Grupa Ferrero Polska świętowały 15-lecie współpracy. Największy siatkarski turniej w Europie z roku na rok cieszył się coraz większą popularnością wśród dzieci. O awans do gliwickiego finału walczyło blisko 45 tysięcy młodych adeptów siatkówki we wszystkich zakamarkach Polski w ogólnopolskich, wieloetapowych eliminacjach. Bilet otrzymywały dwie najlepsze drużyny z 16 województw.

Do pięknej Areny Gliwice zjechało najlepszych 910 zawodników i zawodniczek (192 zespoły), w trzech kategoriach – „dwójkach”, „trójkach” i „czwórkach” wśród dziewcząt i chłopców, które rozegrały 1056 spotkań. Zgodnie z regulaminem turnieju mecze rozgrywano do dwóch wygranych setów do 15 punktów. System rozgrywek przewidywał aż pięć etapów. W ciągu jedenastu meczów siatkarze mieli udowodnić swoją wartość i walczyć o medale Mistrzostw Polski siatkówki dzieci. Poziom turnieju był niezwykle wysoki.

W gliwickim finale po bardzo udanym sezonie i po zdumiewającym awansie wystąpił w „dwójkach” zespół SP 3 Gołdap w składzie: Jan Urbanowicz, Nikodem Juklewicz i Juliusz Buraczewski oraz „trójkach” zespół w składzie: Mikołaj Rawinis, Filip Budlewski, Tomasz Pańczuk i Michał Sadowski oraz w „czwórkach” zespół w składzie: Jakub Czernicki, Nikolas Krynicki, Mateusz Repow, Dorian Pietrzak i Kacper Truchan. Po trzydniowej niezwykle zaciętej rywalizacji nastąpiły ostateczne rozstrzygnięcia. „Dwójki” zakończyły zmagania na 20. miejscu w Polsce, „trójki” zakończyły granie na 31 miejscu. „Czwórki” zajęły doskonałe miejsce 16. Podczas turnieju finałowego opiekę trenerską nad chłopcami sprawowali Michał Ostrowski i Antoni Buraczewski.

Chłopcy podczas pobytu na śląsku zwiedzili zabytkową XIX-wieczną kopalnię węgla kamiennego „Guido” w Zabrzu oraz Park wodny „Aquadrom” w Rudzie Śląskiej.

Zespoły otrzymały nagrody w postaci koszulek pamiątkowych medali i dyplomów. O oprawę i niepowtarzalną atmosferę podczas zawodów zadbał znany z prowadzenia dopingu na siatkarskich halach – Marek Magiera.

Organizatorem Finału Polski w Gliwicach był Polski Związek Piłki Siatkowej, Śląski Związek Sportowy, Ferrero Polska oraz PKN ORLEN. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Polski Komitet Olimpijski oraz Miasto Gliwice.

Łukasz Tarasiewicz, opr. tom

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5