Co pewien czas każdy fragment lasu poddawany jest takim zabiegom

2021-10-14 16:38:36 (ost. akt: 2021-10-14 16:45:24)

Autor zdjęcia: Fb/NadleśnictwoGołdap

Celem prac jest wzmocnienie drzewostanu, czyli poprawienie warunków wzrostu drzew tworzących główną warstwę lasu, zapewnienie odpowiedniego stanu zdrowotnego oraz bezpieczeństwa dla osób odwiedzających go.
Prace pielęgnacyjne staramy się prowadzić w głównej mierze poza okresem lęgowym ptaków, co jednocześnie pozwala na ochronę roślin runa, które skończyły już swój okres wzrostu. Mimo wszystko, w każdym przypadku przed przystąpieniem do prac na danej powierzchni leśnej przeprowadzana jest lustracja terenowa, która ma stwierdzić czy występują na niej gatunki chronione, drzewa dziuplaste, czy znajdują się zasiedlone gniazda ptaków — wyjaśniają leśniczy z Nadleśnictwa Gołdap.

Miejsca takie otoczone są specjalną troską leśników, dlatego nie są usuwane drzewa, na których są gniazda lub dziuple mogące służyć za miejsca schronienia ptaków lub innych zwierząt.

Poza pielęgnacją lasu prowadzone są również prace ochronne, których celem jest ochrona lasu przed szkodnikami. Prace te polegają m.in. na usuwaniu drzew zasiedlonych przez owady niszczące drzewa i wywożeniu tych drzew z lasu, po to aby te owady nie zaatakowały kolejnego zdrowego drzewa, ale także na ochronie korzystających z lasu ludzi.

Chodzi tu o zapewnienie bezpieczeństwa, przed nagłym, nieprzewidzianym przewróceniem się martwego drzewa lub jego złamaniu — tłumaczą leśnicy.

Dlatego wyszukują w lesie takie drzewa i usuwają je jako potencjalne zagrożenie. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie ruch mieszkańców, turystów jest zwiększony czyli przy ścieżkach edukacyjnych, drogach, czy w pobliżu większych miejscowości. Prace takie muszą zostać wykonane jak najszybciej gdyż ochrona życia ludzkiego obok utrzymania ciągłości lasu jest jednym z najważniejszych zadań dla leśników.

Szanowni Mieszkańcy! Przepraszamy za pewne niedogodności w korzystaniu z Lasu Kumiecie, które trwać będą jeszcze przez kilka tygodni i prosimy o wyrozumiałość dla leśników. Obiecujemy jak najszybsze zakończenie prac, aby można było znowu bezpiecznie korzystać z walorów naszego lasu — zapewniają leśnicy.

Fb/NadleśnictwoGołdap, opr. tom

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5