Zniszczyli zabytek. Konserwator wstrzymał prace

2021-05-07 18:34:54(ost. akt: 2021-05-07 19:54:37)

Autor zdjęcia: Fb/Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Czy tak powinna wyglądać termomodernizacja zabytkowego budynku? Po licznych zawiadomieniach o zniszczeniu budynku Urzędu Gminy w Baniach Mazurskich w powiecie gołdapskim do akcję włączył się wojewódzki konserwator zabytków.
Warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków poinformował o licznych zawiadomieniach dotyczących termomodernizacji budynku Urzędu Gminy w Baniach Mazurskich. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Chodziło o skuwanie detali architektonicznych i obkładanie styropianem ceglano-tynkowanego wystroju fasady.

Po otrzymaniu tych zawiadomień konserwator rozpoczął wyjaśnianie sprawy. Gmina została poinformowana telefonicznie o konieczności wstrzymania prowadzonych prac niszczących zabytek.

Fot. Fb/Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Dziś odbyło się spotkanie interwencyjne z wójtem.

— Z naszych ustaleń wynika, że wstrzymana inwestycja polegająca na termomodernizacji obiektu z jednoczesnym zniszczeniem jego elewacji jest wynikiem błędu organu budowlanego, który przed wydaniem pozwolenia na budowę nie przesłał do WKZ dokumentacji projektowej w celu jej uzgodnienia — zatwierdzenia w formie postanowienia lub tzw. milczącej zgody — wyjaśnia konserwator zabytków.

Dziś do Urzędu Gminy zostało wysłane zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wpisu obiektu do wojewódzkiego rejestru zabytków nieruchomych. Na 18 maja planowane jest przeprowadzenie oględzin.

Zgodnie z art. 10a. ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, dotyczy także robót budowlanych objętych pozwoleniem na budowę albo zgłoszeniem, a także działań określonych w innej decyzji pozwalającej na ich prowadzenie.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. grand #3066013 8 maj 2021 08:34

    Skandal co za prymitywy w tych Baniach. Dostaną mocno po kieszeni.

    Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5