Jezioro Gołdap będzie krystalicznie czyste

2017-05-26 10:43:40 (ost. akt: 2017-05-26 10:47:24)
Rekultywacja zostanie przeprowadzona po stronie polskiej jeziora.

Rekultywacja zostanie przeprowadzona po stronie polskiej jeziora.

Autor zdjęcia: Archiwum KG

Wszystko wskazuje na to, że latem przyszłego roku będziemy zażywać kąpieli w krystalicznie czystym jeziorze. Jezioro zostanie poddane rekultywacji nowoczesną metodą jako jedyny tego typu akwen w Polsce.
Rekultywacja ma polegać na zastosowaniu adsorbentu fosforanów, wykorzystując preparat wyprodukowany z mieszaniny glinki bentonitowej i lantanu. Zaplanowano użycie 300 ton specjalnego preparatu w dwóch dawkach. Pierwsza planowana jest na przełomie października i listopada, druga wiosną 2018 roku.

- Przeprowadzimy rekultywację jeziora metodą, która w Polsce nie jest jeszcze znana - mówi zastępca burmistrza Gołdapi, Jacek Morzy. - Australijska metoda przywędrowała do Niemiec. Kilka lat temu uczestniczyłem tam w konferencji poświęconej tej metodzie. Widziałem jezioro po pierwszej aplikacji glinki. Woda była krystaliczna. Wiedziałem, że jest to jedyna skuteczna metoda dla naszego jeziora. Jest ona w pełni naturalna, nie zawiera żadnych chemikaliów i jest zupełnie bezpieczna dla ludzi, flory i fauny.

Za niezbyt dobry stan Jeziora Gołdap odpowiadają sinice, których pożywieniem są biogeny (azotany i fosforany). Głównym zadaniem glinki będzie eliminacja istniejących w jeziorze biogenów. Przeprowadzona rekultywacja jeziora będzie jednorazowym działaniem.

Preparat zostanie podany na powierzchnię wody w postaci mieszaniny wody pobranej z jeziora i glinki bentonitowej modyfikowanej lantanem za pomocą specjalnej perforowanej lancy. Ta pozwala równomierne podać preparat na całej tafli akwenu. Nad równomiernym rozprowadzeniem substancji czuwać będzie GPS. Opadająca glinka złączy się z fosforanami i azotanami - dzięki temu procesowi powstanie nieszkodliwy "kożuszek", który spocznie na dnie.

Szacowany koszt projektu to 4,2 mln zł. Z tego 3,5 miliona pochodzi z dotacji, natomiast pozostała część, czyli 666 tysięcy, to wkład własny z budżetu miejskiego.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. W Gołdapi jest naprawdę pięknie, brzegi #2273142 | 37.47.*.* 25 cze 2017 22:29

  jeziora, sanatorium, tężnie, centru miasta, dużo kwiatów, życzliwość i radość. Będę tu częściej przyjeżdżać. Mam zamiar kupić mieszkanie przy ulicy Nadbrzeżnej. Blok Inwestdomu przy Lidlu nie będzie budowany!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Podoba mi się ta inicjatywa lokalna #2270649 | 37.47.*.* 22 cze 2017 04:34

  dla podniesienia jakości wody w gołdapskim jeziorze. Nasze miasto zyskuje jeszcze bardziej na atrakcyjności. Dlatego też buduje się u nas kolejne bloki, do końca września br. do użytku zostanie oddany pierwszy budynek z windą przy ul. Nadbrzeżnej, który buduje firma Nova-development z Olecka...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Patriota #2260963 | 83.6.*.* 6 cze 2017 12:22

  Metoda rekultywacji jest znana. Byłą stosowana juz w Polsce. Może tak autor artykułu sprawdzi wcześniej informacje i opisze nam mieszkańcom z jakim skutkiem przebiegły rekultywacje na innych jeziorach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5