Wyczyścili pomnik Immanuela Kanta

2017-05-02 17:00:00(ost. akt: 2017-05-02 16:59:14)

Autor zdjęcia: Archiwum KANT ART

Z okazji urodzin Immanuela Kanta przypadających 22 kwietnia członkowie grupy społeczno-kulturalnej „KANT ART” – Wioletta Anuszkiewicz i Zbigniew Mieruński postanowili umyć pomnik stojący przy ulicy Lipowej w Gołdapi.
Przechodząc obok pomnika zauważyłam, że jest mocno porośnięty mchem i porostami — mówi Wioletta Anuszkiewicz. — Dlatego postanowiliśmy ze Zbyszkiem Mieruńskim, autorem pomnika wyszorować go z zastosowaniem specjalistycznych preparatów do konserwacji piaskowca. Teraz wygląda znacznie lepiej — ocenia pomysłodawczyni akcji.

Pomnik postawiony społecznie, jesienią 1996 roku. Pomysłodawcą był Jarosław Słoma ówczesny zastępca burmistrza Gołdapi, a projektantem i wykonawcą Zbigniew Mieruński.

– Postawiliśmy ten pomnik w zasadzie bez kosztów — wspomina Mieruński. — Bloki piaskowca, z których zrobiony jest pomnik Kanta, to pozostałe, niewykorzystane elementy po budowie nieistniejącego już dziś pomnika „braterstwa broni”, który stał na placu Zwycięstwa. Zakupiliśmy jedynie litery składające się na imię i nazwisko filozofa oraz marmurową tablicę z informacją o wizycie Kanta w Gołdapi. Pamiętam jak krążyły plotki, że otrzymałem za ten pomnik olbrzymie honorarium od Niemców. Oczywiście to nie jest prawda. Postawić pomnik pomagał mi świętej pamięci Jurek Andryka i to właśnie z nim wyciągnęliśmy kamienie z jakiś krzaków, a potem ustawiliśmy na skwerze.

Inspiracją do działań związanych z Kantem było odkrycie, iż filozof swoją najdłuższą podróż w życiu odbył do Gołdapi. Oprócz postawienia pomnika Jarosław Słoma i Zbigniew Mieruński zorganizowali wówczas seminarium naukowe poświęcone kantowskim ideom. W seminarium wzięli udział naukowcy z uniwersytetów: białostockiego, toruńskiego, kaliningradzkiego i wrocławskiego.

Pojawił się też wówczas pomysł nadania imienia Kanta gołdapskiemu liceum, które nosiło jego imię w czasach przed hitlerowskich, jednak nie spotkał się on z akceptacją ówczesnej dyrekcji. Nadal istnieje jednak szansa nadania nazwy jakiejś ulicy, szkole średniej lub nowej szkole podstawowej. Filozofia Kanta nie jest łatwa, ale warto czasami przypomnieć sobie przynajmniej cytaty, jak ten: „Zawsze masz traktować człowieka jako cel sam w sobie, a nie tylko środek do celu.”

Immanuel Kant (ur. 22 kwietnia 1724 w Królewcu, zm. 12 lutego 1804 tamże) – niemiecki filozof oświeceniowy, profesor logiki i metafizyki na Uniwersytecie Królewieckim. Immanuel Kant jest twórcą filozofii krytycznej (transcendentalnej), zakładającej, że podmiot jest poznawczym warunkiem przedmiotu. Podstawowymi cechami jego koncepcji filozoficznej są: agnostycyzm poznawczy względem tak zwanych noumenów (rzeczy samych w sobie np. Boga, materii) oraz aprioryzm w stosunku do zjawisk. Jego głównym wkładem w filozofię zachodnią było zniesienie opozycji pomiędzy racjonalizmem (por. Kartezjusz) a empiryzmem (por. Hume). Do osiągnięć kantyzmu odwołuje się między innymi neokantyzm (kontynuacja), fenomenologia (rewizja) oraz pozytywizm logiczny (opozycja). Źródło: Wikipedia.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B