Zmiany w gołdapskim szpitalu

2024-07-01 13:05:56(ost. akt: 2024-07-01 13:12:02)

Autor zdjęcia: Fb/Starostwo Powiatowe w Gołdapi - Powiat Gołdapski

1 lipca rozpoczęła pracę nowo powołana prezes zarządu spółki GoldMedica pani Emilia Urbanowicz.

W imieniu Zarządu Powiatu starosta gołdapski Krzysztof Tomasz Kazaniecki i wicestarosta Marzanna Marianna Wardziejewska przedstawili panią prezes personelowi spółki.

Starosta podkreślił, iż wyzwania, przed jakimi stoi zarząd powiatu i zarząd spółki to intensywny rozwój gołdapskiego szpitala zarówno pod względem medycznym, jak też inwestycyjnym. Wieloletnie doświadczenie zawodowe nowej prezes w zarządzaniu podmiotami leczniczymi z pewnością przełoży się na efektywne zarządzanie spółką — czytamy na profilu starostwa w mediach społecznościowych.

W jakiej kondycji jest gołdapski szpital? Kilka informacji o stanie szpitala Raportu o Stanie Powiatu Gołdapskiego.

Oddziały szpitalne:
1) Oddział rehabilitacji pulmonologicznej – 25 łóżek,
2) Oddział pediatryczny – 14 łóżek,
3) Oddział chirurgii jednego dnia (blok operacyjny) – 4 łóżka,
4) Izba Przyjęć.
Ambulatoryjne lecznictwo specjalistyczne
1) poradnia chirurgii ogólnej,
2) poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej,
3) poradnia ginekologiczno –położnicza,
4) poradnia podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny),
5) poradnia kardiologiczna,
6) poradnia chorób płuc,
7) Nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

W strukturze Spółki znajduje się również Ratownictwo Medyczne dysponujące dwoma zespołami S i P – zadanie realizowane w ramach umowy konsorcyjnej we współpracy z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie.

Pracownie specjalistyczne i laboratoria
1. Pracownia kardiologii nieinwazyjnej (bieżnia, holter) - na potrzeby poradni i oddziału rehabilitacji pulmonologicznej.
2. Pracownia RTG. Aparatura RTG wraz z częścią informatyczną i stacją odczytu kaset są własnością podmiotu zewnętrznego, świadczącego usługi dla GoldMedica.
3. Pracownia USG - usługi realizuje podmiot zewnętrzny na własnym aparacie, na podstawie umowy zawartej z GoldMedica sp. z o.o. w Gołdapi.
4. Dział fizjoterapii. W dziale fizjoterapii realizowane są zabiegi z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii i masażu. Od 1 kwietnia 2021 r., wraz z połączeniem z Zakładem Pielęgnacyjno-Opiekuńczym, w strukturze spółki funkcjonuje również dział fizjoterapii ambulatoryjnej znajdujący się w budynku ZP-O.
5. Laboratorium analityczne (wyniki badań laboratoryjnych dostępne również on-line).

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy (w strukturze GoldMedica od 1 kwietnia 2021 r.)
1. Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy – 55 łóżek.
2. Hospicjum domowe – zespół domowej opieki paliatywnej, usługi świadczone przez pielęgniarki i 1 lekarza w domu pacjentów.
3. Pielęgniarska długoterminowa opieka domowa – opieka pielęgniarska w domach pacjentów.
4. Ośrodek rehabilitacji leczniczej dziennej – 30 miejsc pobytu dziennego.
5. Dział fizjoterapii ambulatoryjnej.
6. Poradnia rehabilitacyjna.

GoldMedica Spółka z o.o. w Gołdapi w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku świadczyła usługi medyczne w zakresie lecznictwa szpitalnego, zakładu pielęgnacyjnoopiekuńczego, oddziałów rehabilitacji pulmonologicznej i dziennej ogólnoustrojowej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, podstawowej opieki zdrowotnej oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - na podstawie kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Mimo trudności związanych z pozyskaniem lekarzy do pracy w gołdapskim szpitalu, robimy wszystko, aby potrzeby medyczne mieszkańców były zabezpieczone w jak najlepszy sposób. Na uwagę zasługuje fakt, że pomimo ogólnie trudnej sytuacji gospodarczej w kraju związanej z inflacją a także z trwającą wojną w Ukrainie (co spowodowało rażący wzrost cen energii, paliw, materiałów, wynagrodzeń i pozostałych usług) - w spółce GoldMedica nie odnotowano wyraźnie negatywnego wpływu na sytuację finansową. Niemniej Zarząd spółki bierze pod uwagę występujące nadal zagrożenia i bieżąco monitoruje aktualną sytuację, aby w ramach istniejących możliwości zapobiegać negatywnym ich skutkom — czytamy w raporcie.

Rok 2023 szpital rozpoczął z dodatnim wynikiem finansowym, nie zalegając z żadnymi płatnościami, co jest rzadkością, jeśli spojrzymy na trudną sytuację większości szpitali powiatowych. Pozyskanie kadry medycznej jest w chwili obecnej kluczowym wyzwaniem dla jednostki, jednakże bardzo trudnym z uwagi na położenie geograficzne, lokalny potencjał społeczny, profil i wielkość jednostki oraz uwarunkowania rynkowe w obszarze ochrony zdrowia.

Zarząd ze swojej strony dokłada wszelkich starań, aby w stale zmieniającej się sytuacji, której przyszłych skutków nie można do końca przewidzieć, monitorować potencjalny wpływ na prowadzoną działalność i podejmować wszelkie możliwe kroki, by złagodzić ewentualne negatywne skutki dla jednostki. Na uznanie zasługuje praca oddziału pediatrycznego, którego sytuacja finansowa uległa całkowitej zmianie. Po latach strat finansowych oddział przynosi zyski — czytamy dalej.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5