Uczniowie ocalili od zapomnienia

2018-05-12 12:00:00(ost. akt: 2018-05-11 14:12:55)
W związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, a w województwie warmińsko-mazurskim Pana Wojewody Artura Chojeckiego.
Celem programu jest posadzenie Dębu Pamięci dla uczczenia jednej z ofiar zbrodni katyńskiej. Drzewko poświęcone przez Arcybiskupa seniora Edmunda Piszcza oraz ziemię katyńską otrzymaliśmy podczas Wojewódzkich Obchodów Pamięci o Bohaterach, które odbyły się w dniu 13 kwietnia 2018r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Nasza szkoła otrzymała także Certyfikat, na mocy którego 26 kwietnia 2018 roku w Lipowinie na placu przed szkołą został posadzony Dąb Pamięci. Uhonorowano nim Maksymiliana Łabędzia – podpułkownika, doktora weterynarii, który strzałem w tył głowy został zamordowany przez NKWD w Charkowie w kwietniu 1940 roku.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w Kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Lipowinie w intencji śp. Maksymiliana Łabędzia oraz pomordowanych w Katyniu. Sprawowana była przez księży Władysława Kurasa i Jerzego Szlomkowskiego. W uroczystościach udział wzięli również goście: Wójt Gminy Braniewo pan Tomasz Sielicki, Sekretarz Gminy Braniewo pan Jakub Bornus, Przewodniczący Rady Gminy Braniewo pan Sergiusz Kaliszuk, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Braniewo pani Ewa Kazimierczuk, przedstawiciele Zarządu Powiatu pan Władysław Hruszka i pan Mirosław Kudliński, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pani Małgorzata Wojtas, Kierownik Biblioteki Gminnej w Braniewie pani Bożena Kaliszuk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Płoskini pani Ewa Murawska, p.o. Komendanta Policji w Braniewie kom. Tadeusz Telenga, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zaporowo pan Stanisław Warpechowski, zastępca dowódcy 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie bryg. Zbigniew Januszko, Prezes Związku Sybiraków w Braniewie pan Wacław Borkowski oraz rodzice uczniów i mieszkańcy Lipowiny.

Kolejne części uroczystości miały miejsce w szkole w Lipowinie. Najmłodsi uczniowie zatańczyli poloneza, natomiast starsi zaprezentowali przygotowany montaż słowno- muzyczny. Następnie posadzony został Dąb Pamięci Bohatera oraz odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona przez proboszcza z Żelaznej Góry. Podczas uroczystości przy miejscu pamięci wartę honorową pełnili żołnierze z 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie.
Uroczystość dostarczyła wielu wzruszeń oraz skłoniła do refleksji.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. moro #2500057 | 83.20.*.* 12 maj 2018 13:59

    KATYŃ to jedno z setek miejsc gdzie mordowano Polaków. Ale mówi się tylko o nim. Cisza nad grobami Sztutowa, Oświęcimia, Dachau, Majdanka, Treblinki, Czarnego, Ravensbruck, Oranienburga i wielu, wielu innych. Czemu z milionów naszych ofiar czcimy i pamietamy o tak niewielu???

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5