Ważne problemy seniorów z dawką humoru - konferencja w COS OPO

2023-10-24 09:47:07(ost. akt: 2023-10-24 10:12:07)

Autor zdjęcia: Arch. CPUiIS w Giżycku

W Centralnym Ośrodku Sportu OPO w Giżycku odbyła się konferencja poświęcona przemocy wobec osób starszych. Została ona zorganizowana przez Burmistrza Giżycka, Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku oraz Giżycką Radę Seniorów.
Konferencja zgromadziła liczne grono przedstawicieli urzędów miast i gmin, sądów rejonowych, miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, domów seniora, stowarzyszeń i instytucji działających na rzecz osób starszych. Nie zabrakło samych seniorów, a w tym przedstawicieli Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku i Giżyckiej Rady Seniorów.

Gości konferencji przywitała Ewa Ostrowska, dyrektor CPUIS. Następnie głos zabrał burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, który podkreślił dużą aktywność giżyckich seniorów i to w różnych dziedzinach.

Pierwszy wykład poprowadziła Katarzyna Janków-Mazurkiewicz z Federacji FOSA, która omówiła ścieżki pracy z seniorami uwikłanymi w przemoc. Ewa Ostrowska omówiła programy i projekty realizowane w Giżycku, które poświęcone są seniorom. Natomiast Jarosław Wołosiński reprezentujący Giżycką Ochronę Zdrowia przedstawił plany miejskiego szpitala.
Kolejnymi prelegentami byli mec. Paweł Kaczor i mec. Paweł Jaros z Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy zaprezentowali temat przemocy wobec seniorów od strony prawnej.

Ostatni wykład poświęcony był tematyce poczucia sensu życia w wieku senioralnym, a omówiła to psycholog Paulina Pupiałło.

Po wykładach przyszedł czas na części artystyczne. Odbył się pokaz mody złotego wieku. Panie z Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku oraz Giżyckiej Rady Seniorów zaprezentowały się w stylizacjach modowych przygotowanych przez właścicielkę Butiku u Ani z Giżycka. Kolejno wystąpił zespół Belcanto z GUTW, a na zakończenie przedstawiciele Klubu Seniora zaprezentowali taniec kowbojski.

W drugiej części konferencji odbyły się cztery warsztaty; „Arteterapia, terapia przez sztukę”, „Gimnastyka umysłu”, „Obalić stereotypy” czy „Ja -człowiek spełniony”. Każdy uczestnik mógł skorzystać przynajmniej z dwóch wybranych przez siebie warsztatów. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem i były prowadzone przez specjalistów, którzy na co dzień zajmują się problematyką przemocy.
CPUiIS w Giżycku


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5